Daejeon je průmyslovým korejským městem

Daejon (Jižní Korea)
Daejon (Jižní Korea)

Pokud se toužíte na své příští dovolené podívat někam, kde jste zatím nebyli, pak zvažte, zda by vaše kroky tentokrát nemohly vést mimo Evropu. Klasické evropské metropole jako Řím, Paříž, Londýn nebo Vídeň jsou sice překrásné a jednoznačně mají něco do sebe, ale v porovnání s takovou východní Asií toho nabízejí jen hrstku.

Technologická velmoc

Kultura východní Asie, tedy Číny, Japonska nebo Koreje, je totiž od té evropské diametrálně odlišná. Při návštěvě této oblasti tak budete překvapeni zdejším životním stylem takřka na každém kroku. Pojďme se společně podívat třeba právě do Jižní Koreje, a to konkrétně do města Daejeon, je pátým největším městem v celé zemi a pěkně symbolizuje ekonomický vzestup, který Jižní Korea prodělala za poslední půl století. Zatímco krátce po korejské válce na počátku padesátých let se Korea sotva mohla srovnávat s rozvojovými africkými zeměmi, dnes právem náleží do skupiny tzv. asijských tygrů, jejichž ekonomika rapidně roste nehledě na globální hospodářskou krizi a další faktory. Velkou zásluhu na tom má zejména fakt, že Jižní Korea správně odhadla, kterým směrem se bude ubírat globální průmyslový vývoj a vsadila na moderní komunikační technologie. Mnoho korejských značek, například Samsung, se tak stalo mimořádně úspěšnými a jejich loga jsou známy uživatelům po celém světě.

Město symbolizující rozvoj

Vraťme se ale zpět k Tedžonu, jak se Daejeon nazývá česky (v podstatě se jedná o fonologickou transkripci korejského názvu). Město, které dnes obývá  1,5 milion obyvatel, má za sebou podobně prudký rozvoj jako celá země. Zatímco na počátku 20. století se ještě jednalo o nevýznamnou vesničku, po otevření železnice v roce 1905 začalo rychle růst. Dnes na jeho území nalezneme univerzitu nebo významné strojírenské, textilní, chemické a potravinářské podniky. Jedná se navíc o důležitou dopravní křižovatku.

Booking.com