Alhambra – nádhera jako z pohádky

Alhambra (Andalusie - Španělsko)
Alhambra (Andalusie - Španělsko)

Pro okouzlující nádheru Alhambry se opravdu jen těžko nacházejí slova. Jestli vybrat ve Španělsku jedno jediné místo, které opravdu musíte vidět, pak je to právě Alhambra, jedno z vůbec největších architektonických děl islámské architektury.

Opevněné palácové město bylo centrem muslimského království Granada. Podle rudé barvy jeho stěn dostal palác název Al Qal’a al-Hambra – Červený palác. Klenot Nasridů nakonec během rekonquisty padl roku 1492 do rukou křesťanů. Také španělští králové byli nádherou Alhambry fascinováni, takže komplex zůstal po dobytí města zachován. Katoličtí králové si dokonce v Alhambře na několik let zřídili dvůr.

Po pádu Córdobského kalifátu se Granada stala poslední islámskou mocností ve Španělsku a nasridovský dvůr se stal útočištěm mnoha umělců, básníků a řemeslníků. Pod vrcholky Sierry Nevady tak během dvou staletí vznikla impozantní stavební díla.

Nádherná vyhlídka na celý areál a také na Granadu je z pevnosti Alcazaba, která pochází z 11. až 13. století. Alcazaba, původní panovnický palác se dochoval jen v obrysech.

 TIP    Krása Alhambry se dá jen těžko popsat a tak se raději podívejte na fotografie z tohoto místa:
- Alhambra - fotogalerie z roku 1998
- Alhambra - fotogalerie z roku 2013

Ústřední stavbou Alhambry je Palacio Nazaries, který byl postaven pro granadského vládce. Má pohádkově nádherná patia s fontánami a mistrnou štukovou výzdobou. Nejkrásnějšími jsou Patio de los Leones a Sala de las Dos Hermanos. V 16. století Karel V. nechal zrušit jedno křídlo, aby uvolnilo místo pro rozsáhlý renesanční palác, který zde nechal postavit.

Přímo mistrovsky uměleckým dílem jsou malebné visuté zahrady paláce Generalife. Generalife je nejmladší stavbou v Alhambře a hlavním mottem zahrad je tekoucí voda. Komplex je protkán nádržemi, patii, zurčícími fontánami a kašnami. Jakoby se tady zastavil čas od dob kdy se tudy procházely dámy z emírova harému.

Alhambra je sama o sobě velký zážitek a důkladná návštěva vám může zabrat celý den. Každopádně si vymezte i čas na návštěvu města Granada, které se rozkládá přímo pod Alhambrou. Toto typické andaluské město by nemělo ujít vaší pozornosti. Pokud se budete po Andalusii pohybovat delší dobu, tak si do vašeho cestovatelského deníku poznačte města jako je Sevilla, Cordóba nebo Malaga. Určitě nebude litovat času, který těmto městům věnujete.

Booking.com