Kam na výlet: Dva hrady a zámek na Zlínsku
Procestovat světa kraj a neznat domácí regiony, to by byl jistě velký hřích. Během roku se najde alespoň pár víkendů i na česká města, protože právě jejich historie je psaná zlatým písmem a určitě bychom neměli zapomínat ani na předchůdce moderních měst – tedy hrady a zámky – jichž je nejen na Moravě ve středoevropském prostoru opravdu hodně. Například Zlín a okolí nabízí hned několik staveb, které rádi obdivují i zahraniční turisté. A jako Češi bychom je jistě měli také znát, nakonec, jsou věci, které patří k takovému všeobecnému rozhledu a vzdělání…
Hrady a zámky lákají nejen v letní sezoně
O víkendech, mohou cestovat klidně i děti a zábavu si tak užije celá rodina. Představme si proto trojici zajímavých míst, kde se bude líbit všem. Takže, kam na výlet, když se řekne Zlínsko? Mluvíme o jednom ze 14 českých krajů, který má více než půl milionu obyvatel a rozloha činí prakticky čtyři tisíce kilometrů čtverečních. Patří sem nejen Zlín, ale i Kroměříž, Vsetín, Uherské Hradiště nebo Valašské Meziříčí.
Jako první si představíme hrad Malenovice, který pamatuje už čtrnácté století a dnes se nese v duchu barokních standardů. Historii tu psal i šlechtický rod Lichtenštejnů, expozici zbraní a vycpanin doplní krásný výhled z hradní věže – samotná stavba byla nákladně zrekonstruována a dnes se skví v novém kabátku!
Zřícenina Lukov, to je opravdová romantika!
Jde sice o místo, kde od pohledu musí lišky dávat dobrou noc, ale opak je pravdou – na Lukově se sice neví o osobě zakladatele a stavitele vůbec nic, ale je pravděpodobné, že stavba je na svém místě od třináctého století. Čeká na vás vyhlídková terasa, ale také hluboký příkop předělený dřevěným mostem. Jako kdybyste se ocitli uprostřed natáčení historického velkofilmu? Možná ano, každopádně i přes staletí chátrání se povedlo stavbu zachovat i pro dnešní generaci, byť samotná rekonstrukce byla dlouhá a velmi nákladná.
Zřícenina hradu Lukov je asi dva kilometry nad stejnojmennou obcí, gotická stavba je opředená mnoha mýty, propojenými i s templářským řádem. Hrad obsadili nakrátko i Švédové během kruté třicetileté války, nicméně už během osmnáctého věku byl zcela opuštěný. Zanedbanou zříceninu však už od osmdesátých let opravují nadšenci i různé spolky – a dnes si tu můžete užít příjemné (nejen) letní odpoledne.
A do třetice? Ukažme si třeba na Vizovice
Přibližně patnáct kilometrů od Zlína se nachází třetí ze zajímavých skvostů na téma Hrady a zámky, jde o stavbu opředenou zajímavou historií, přímo uprostřed malebného kraje slivovice. Zámek Vizovice byl vystavěn v osmnáctém století, a pokud máte rádi například klasické zámecké zahrady anglického či francouzského střihu, budete se zde cítit přímo náramně! Nejde však o jediné lákadlo, protože vřelý barokní duch vás bude obklopovat přímo na každém kroku – a zámecká kaple nebo interiéry plné klasického porcelánu nabídnou příjemnou prohlídku.
Původní cisterciácký klášter ze třináctého století prošel výraznou proměnou a nynější zámek, jehož autorem je Heřman Hanibal z Blümegenu, připomene nejen znalcům starých dob francouzské stavby barokní a klasicistní. K procházce jistě láká i zámecký rybník, navazující bezprostředně na zdejší park. Samotné Vizovice mají asi pět tisíc obyvatel a jejich historie se začala psát ve třináctém století, i když osada jako taková existovala už v době raného středověku. V patnáctém věku se pak stávají městem díky iniciativě Jiřího z Poděbrad, a kromě barokního zámku se můžete podívat i do barokního děkanského kostela svatého Vavřince, vystavěném rovněž v závěru osmnáctého století.
Marek Kos | 24.11.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
10,6°C
|
Předpověď počasí |