Historické město Syrakusy na Sicílii

Ostrov Ortygia v Syrakusách (Sicílie - Itálie)
Ostrov Ortygia v Syrakusách (Sicílie - Itálie)

Máte rádi poznávání nových míst a zajímáte se o historii? Chcete se vydat na několikadenní výlet, ale nevíte kam? Zkuste navštívit město Syrakusy (Siracusa) na Sicílii. Krásné místo s bohatou minulostí odkud pocházel sám Archimedes.

Není to však ideální místo pouze pro milovníky historie, ale pro všechny, kteří rádi objevují něco nového. Město Syrakusy je plné výborných restaurací, romantických uliček a zajímavých míst.

Kde se město Syrakusy nachází? 

Město Syrakusy leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Sicílie. Sicílie je největším ostrovem ve Středozemním moři, ležící jižně od italského poloostrova.

Na Sicílii se z České republiky dostanete během několika hodin. Momentálně už létají na Sicílii přímé lety. Na následné cestování po ostrově si doporučuji půjčit auto (podívejte se na článek "Autem po Sicílii"), díky němuž se po ostrově budete pohybovat mnohem pohodlněji a rychleji. 

Samotné město Syrakusy je rozděleno na dvě části. Tou první je ostrov, který je historickým centrem města a nese název Ortygia. Druhou částí je pevninská část města. O zajímavých místech na obou zmiňovaných částech se dočtete níže. 

Pár zajímavostí z historie tohoto města

Toto město bylo založeno před téměř 3000 lety Řeky. Důvodem výstavby města na tomto místě byla perfektní geografická poloha. Byly zde skvělé podmínky pro obranu, výhodný přístav, plodné území a dostatek vody.

Původní obyvatelé města Syrakusy bývali velmi často úspěšní v bojích. Podařilo se jim porazit Kartagince a následně i Athéňany. 

V tomto městě pobývalo mnoho myslitelů a básníků tehdejší doby. Například zde svůj čas trávil dramatik Aischylos a také filosof Platón. Zmínit je potřeba také matematika Archiméda, který byl původem právě z tohoto města. Později zde byl i zavražděn. 

Ostrov Ortygia 

Ostrov Ortygia je pouze jeden kilometr dlouhý a necelých půl kilometrů široký. S pevninou je spojen dvěma mosty.

Na ostrově lze navštívit nespočet historických památek a krásných míst. Pokuste si však vyhradit několik minut a zpříjemnit si váš výlet posezením v příjemné restauraci. O ty v tomto městě rozhodně není nouze. 

Velmi oblíbenou částí ostrova je Piazza dei Duomo. Toto překrásné náměstí vám nabízí hned několik možností. Můžete zde obdivovat krásy stavby Duomo di Siracusa. Vychutnávat si výbornou kávu v jedné ze zdejších restaurací. Nebo se kochat půvabem kostela Santa Lucia alla Badia

Hojně navštěvovaným místem je sladkovodní pramen Fonte Aretusa. 

Součástí města je také ohromná pevnost Castello Maniace

Dále jsou zde k vidění ruiny dórského Apollonova chrámu (Tempio di Apollo). 

Pevninská část 

I tato část ostrova vám nabízí několik zajímavých možností a míst. Prohlédnout si zde můžete například kostel San Giovanni. Navštívit byste měli i archeologický park Neapolis. Zde naleznete úchvatný amfiteátr Teatro Greco, nejrozsáhlejší místní kamenolom Latomia del Paradiso a římský amfiteátr Amfiteatro Romano. 

Nejnavštěvovanějším místem z výše zmiňovaných je amfiteátr Teatro Greco. Ten byl postaven již v 5. století před Kristem. V minulosti byl tento amfiteátr tvořen 59 řadami. Do současné doby se jich dochovalo 42. 

Zmínit je potřeba také ohromnou jeskyni s názvem Orecchio di Dionisio.

Na Sicílii je nespočet krásných míst, které můžete navštívit. Město Syrakusy se řadí mezi ty nejkrásnější. 

Zvažte návštěvu tohoto historií sálajícího města i Vy. 

Booking.com