Logroño - fotogalerie z roku 2010
Severní Španělsko, 150 tisíc obyvatel, původní antické jméno Vareia, později také Lucronio. Letní teploty, které mohou ve svých maximech jít až nad čtyřicet stupňů Celsia, v zimě naopak někdy i trochu mrzne. Více než dva tisíce hodin slunečního svitu ročně, což je i na Španělsko zajímavé číslo. Co všechno můžeme obdivovat ve městě Logroño, kde je doma jedno z nejslavnějších španělských vín a kudy vedou cesty propojující katalánský region s baskickým?
Logroño je městem je od první poloviny čtrnáctého století
Jan II. Kastilský přidělil městská práva Logroñu 7. února 1431 v Palencii, což později stvrdila i smlouva z Valladolidu. Od tohoto vladaře se dočkalo město i dalších poct, za svou věrnost Kastilii. Karel I. v roce 1523 pak Logroñu přidělil tři lilie do městského znaku jako ocenění role města během francouzské invaze o dva roky dříve. I proto se slaví každoročně svátek San Bernabé (tedy svatý Barnabáš, 11. června). Při něm teče zdejší víno proudem…
TIP Více se o Logroñu dozvíte v našem článku "Logroño, centrum vinařské provincie La Rioja"
Ideální podmínky, řeka Ebro a necelých 400 metrů nad mořem. Právě v Logroñu a okolí mohou nerušeně zrát sady plné vína, i díky nim je město ekonomickým a kulturním srdcem regionu zvaného La Rioja. Zářijový festival San Mateo, který se nese v duchu vinařské sklizně, sem láká účastníky z celého Španělska. Ve městě láká k návštěvě divadlo Bretón de los Hereros vystavěné v devatenáctém století, ale například také řada sakrálních staveb. Kostel svatého Bartoloměje, původem ze dvanáctého století, je nejstarším v celém Logroñu. Zajímavou je určitě i katedrála Santa María de la Redonda, o jejíž výzdobu se postaral vlámský renesanční umělec Gillis Coignet. Zajímavou památkou, která překračuje řeku Ebro, je most Mantible, postavěný snad někdy ve druhém století.
Jaroslav Hruška | 1.11.2010
Aktuální počasí v destinaci
|
15,8°C
|
Předpověď počasí |