Historické městečko Bale na Istrii

Bale - Valle (Istrie - Chorvatsko)
Bale - Valle (Istrie - Chorvatsko)

Těšíte se na dovolenou v zemi, co je českým turistům skutečně až zaslíbená? Možná nemusíte letos vyrazit přesně tam, kde jste byli vloni. Naučte se objevovat, zkoušet nové, poznávat místa, která by mohla být opravdu zajímavá a nabídnout nečekané kouzlo. Na Istrii si často vybavíme jen pláže, jež jsou doslova obsypané turisty. Když se ale zadíváme trochu dál do vnitrozemí, odhalíme, že i zde jsou připraveny zajímavé destinace. Co třeba istrijské městečko Bale, které bychom našli nějakých šest kilometrů od mořských břehů?

Středověká vizáž se turistům líbí

Proč se měnit? Bale je místem, které vypadá od středověku na první pohled pořád stejně. Opevnění, které navazuje na val už z dob dávných Ilyrů, ale také stovky let stará dlažba. Zemědělství tu jenom kvete, důkazem jsou výrobci olivového oleje Bembo, Grubić nebo Chiavalon v sousedním Vodnjan, stačí se vydat na výlet do Puly a nemůžete tuto malebnou obec minout. Nepěstují se jen olivy, úrodná nížina hodně přeje i hroznovému vínu, které dostane po sklizni tekutou podobu.

 TIP   Olivové oleje z Istrie patří mezi světovou špičku, pravidelně získávají ocenění na mezinárodních soutěžích a úspěšně jsou exportovány do celého světa. Můžete je zakoupit i v České republice u specializovaného olivového e-shopu OLIVUM.cz.

Italský název je Valle a vesnička se dříve jmenovala Bal, takže dnešní etymologie je jasná. Vallum je latinsky příkop a na přítomnost antické civilizace v tomto koutě světa nepoukazují jen někdejší římské stavby, ale i mince a další drobnosti, které najdou archeologové hned, jak začnou s pracemi. Žije tu asi tisíc obyvatel, i když je pravda, že v předválečných dobách byl počet rezidentů oproti dnešnímu stavu i více než dvojnásobný. Rovinj je vzdálený zhruba jedenáct kilometrů. Tradiční život, tak jak byli Istrijští obyvatelé zvyklí už za starých časů. Důraz na zemědělství je jasný, středověk v ulicích zase přitahuje tisíce turistů. Pokud vás zaujala agroturistika, tedy možnost zajistit si nocleh přímo v stancijích, tedy místech hned vedle úrodných lánů, je právě Bale výborným tipem na letní výlet.

Na návštěvníky se těší historické stavby

Hrad s gotickými i renesančními prvky se dvojicí obranných věží, který kdysi obývala proslulá rodina Soardo Bembo, aby později přesídlila do opevněného zámku. To je jedno z hlavních lákadel pro zájemce o světskou architekturu. Se zámkem pak sousedí radnice a blízko najdete i soudní dvůr, jenž připomene starobylou benátskou slávu. Sklad obilí neboli špýchar plnil také důležitou funkci a musel mít k tomu příhodnou lokalitu. Jednoduše řečeno, při návštěvě Bale si vzpomenete i na české historické reálie.

Specialitou regionu je určitě i nářečí, jež v sobě mísí italské a chorvatské prvky, specifický dialekt je dokonce pro řadu rodilých Chorvatů z východněji položených oblastí špatně srozumitelný. Umět oba jazyky je ale praktické i kvůli turistům a nakonec, národnostní složení při sčítání lidu na přelomu tisíciletí ukázalo jasně na poměr mezi Chorvaty a Italy, jenž je zhruba 1:1. V Bale kvete i sport, najdeme tu dvě fotbalová hřiště, družstvo házenkářek, rybáře a další.

Sakrálních skvostů je zde také dost

Trojlodní kostel svatého Juliána, jenž spatřil světlo světa v osmnáctém věku a stojí na základech někdejší středověké baziliky, ze které zbylo ještě skromné torzo. Zvonice se šesti patry, novobarokní výzdoba, to jsou hlavní turistické taháky. Sakrální památky reprezentuje i kostel Ducha svatého, jenž nabídne pohled na pozdně středověké fresky – nebo alespoň jejich větší části, které ještě zub času naštěstí nestihl zničit. Je to taková vzpomínka na domácí umělce, ale také ne jediná nádhera svého druhu ve městě. Románsko-gotický kostel svatého Eliáše si také zaslouží pozornost!

Mimochodem, věděli jste, že v okolí byly nalezeny i ostatky dinosaurů? Najdete je vystavené v centru Ulika, konkrétně pak jde o druh, jenž dostal dokonale přiléhavé jméno Histriasaurus – zevrubně je popsal Fabio Marco Dalla Vecchia mezi léty 1998 až 2005. Tito dinosauři žili na Istrii už před 200 miliony lety! V Chorvatsku, v okolí Puly nebo Rovinje, se tedy nelíbilo jen lidem, ale i zvířatům. Není divu, tak malebný region abychom pohledali!

Booking.com