Hrad Dvigrad aneb středověk s nádechem velké romantiky

Hrad Dvigrad (Istrie - Chorvatsko)
Hrad Dvigrad (Istrie - Chorvatsko)

Jedna z několika zřícenin na Istrii, která má své velké kouzlo. Dnešní Chorvatsko není jen o plážových resortech, užít si můžete také pořádnou porci historie. Pokud vás už nudí sluncem zalité pobřeží, kde je doslova hlava na hlavě, máme pro vás místo, které má poněkud komornější atmosféru. Jde o relativně zachovanou hradní zříceninu, co hrdinsky odolává zubu času. Hrad přečkal zkázu při benátském vpádu, vyrostl znovu z popela války. A byl opuštěn v době, kdy udeřila morová rána. Více než tři sta let tu nikdo trvale nežije, ale turistům se podobné místo hodně zalíbilo.

Najdete jej na prosluněné Istrii

Chcete si prohlédnout istrijské krásy? Není to jen Rovinj nebo Bale, podívat se můžete také jinam. Hrad Dvigrad je zasazen do vnitrozemí, našli byste jej nedaleko obce Kanfanar. Tu založili vystěhovalí usedlíci z hradu, nevznikl by, nebýt morové rány v první polovině sedmnáctého věku. Nejhojněji zastoupenou flórou v oblasti je olivovník a všude kolem je spoustu zeleně, není tedy divu, že sem míří turisté nejen za poznáním chorvatské historie, ale též za aktivním odpočinkem v lůně přírody, který dá zapomenout na všední starosti.

Kanfanar ukrývá spoustu nádherných věcí

Stavba, které se někdy říkává také Dvagrada nebo Dvograd, je asi osm kilometrů od konce Limského zálivu. Název jednoduše naznačuje, že hrad vyrostl na dvou návrších, původní italské jméno má podobný styl – zní totiž Duecastelli. V Kanfanaru je pár artefaktů z původního hradu, přenesla se sem totiž kazatelna a několik fresek ze sakrálních objektů hradiště. Nakonec, v době největší slávy žilo ve Dvigradu na dva tisíce lidí a zvěst o dvou stovkách obydlených budov rozhodně napoví dosti o tom, jaké podmínky měli místní. Dnes zdobí hrad už jen křoviska, takže si užijete trochu víc romantiky než jinde. Kostel svaté Sofie je pomyslným srdcem Dvigradu, i když veškerou parádu z něj odnesli do nedaleké obce. Istrie nabídne i další výlety, nezapomeňte na Vrsar, nenechejte si ujít ani blízký Vodnjan, kde je centrum výroby olivového oleje na Istrii.

Dvigrad je zachovalým kouskem středověku

Pokud se zajímáte o medievální život, právě v prostorách Dvigradu najdete spoustu odpovědí na své otázky. Na těchto dvou vršcích bylo osídlení už ve velmi dávné době, ale středověké opevněné sídliště je zachované až dodnes. Když si projdete Moncastello, což je část opuštěná obyvateli až později, uvidíte klasické kamenné uličky a středověk v celé své kráse. Parentin místní nechali ladem už ve středověku (mluví se o desátém století) a dnes tu najdete spíš zelený plevel, navíc nutno podotknout, že zub času byl trochu silnější.

Vyprávějí se tu také různé zkazky

Procházka po hradu Dvigrad v údolí Draga vám možná připomene i místní legendu, bukanýra Sira Henryho Morgana, o němž se říká, že tu někde zanechal svůj velký poklad. Poprvé je Dvigrad zmíněn v roce 879, když patřil do správy aquilejských patriarchů. Chorvatsko s ním zažijete trochu jinak než mezi davy turistů v plážových resortech. Tahle krásná země má totiž mnohem víc odstínů.

Booking.com