10 českých NEJ: Nejvyšší
1. Nejvyšší hora – Sněžka (1 603,3 m n. m.)
Přes vrchol Sněžky v Krkonoších prochází česko-polská hranice. Vrcholek je skalnatý a má rozlohu okolo 120 000 m2. Nabízí rozsáhlý panoramatický rozhled. Název je odvozen od pojmenování Sněžná – jako sněhem pokrytá. První zaznamenaný výstup se datuje do roku 1456, dnes je Sněžka lehce dostupná pro každého, na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou kabinková lanovka.
Zajímavost: Dříve uváděný údaj 1 602 m n. m. je nadmořskou výškou trigonometrického bodu, který byl zřízen v roce 1824 zeměpisným ústavem ve Vídni.
2. Nejvyšší vodopád – Pančavský vodopád (148 m)
Tento vodopád se nachází na východním svahu Labského dolu v Krkonošském národním parku. Je vytvářen pravostranným přítokem Labe – potokem Pančava. Název pochází z německého „pantschen“, česky cákat, šplíchat. Voda padá z nadmořské výšky 1 298 m do 1 150 m a celkový sklon dosahuje 44 °. Během cesty dolů překonává čtyři významné kaskády. Geologickým podložím je žula.
Zajímavost: Vodopád má kolísající průtok s průměrem 25 litrů za sekundu. Nejvydatnější je v dubnu, když taje sníh.
3. Nejvyšší radniční věž – Nová radnice, Ostrava (86 m)
Díky své charakteristické věži se radnice v Ostravě stala nejvyšší radniční budovou v ČR a zároveň je i největším radničním komplexem u nás. Ve věži je umístěno informační centrum a rychlovýtah, který vyveze návštěvníky na vyhlídku z terasy ve výšce 73 m. Věž má kvůli nestabilnímu podloží odlehčenou ocelovou konstrukci s měděným oplátováním. Budova radnice byla postavena v letech 1925–1930 podle plánů architektů Karla Kotase a Vladimíra Fischera.
Zajímavost: Interiéry jsou obloženy mramorem, mahagonem a jinými vzácnými dřevy.
4. Nejvyšší skalní věže – Adršpašsko-teplické skály
Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály byla vyhlášena v roce 1933 na rozloze 1 771 ha za účelem ochrany skalních měst. Na tomto území se po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti vytvořily v souvislé pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – Adršpašské skály a Teplické skály, které odděluje hluboká Vlčí rokle. Jedná se o největší a nejdivočejší skalní město střední Evropy.
Zajímavost: Na území národní přírodní rezervace se nacházejí pozůstatky tří hradů, jedná se o skalní hrady Střmen, Adršpach a Skály.
5. Nejvyšší kostelní věž – Kostel sv. Bartoloměje, Plzeň (102,26 m)
Gotická trojlodní katedrála svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni má impozantní rozměry: je dlouhá 58 m, široká 30 m a její klenby dosahují výšky 25 m. První zmínka o kostelu pochází z roku 1307. Věž získala současnou podobu po požáru v roce 1835. V době svého vzniku byla druhou nejvyšší věží v Evropě. V roce 1995 byl kostel zařazen mezi národní kulturní památky.
Zajímavost: K vyhlídce na ochozu vede 300 schodů. Nabízí panoramatický výhled na celé město a jeho okolí.
6. Nejvyšší sloup – Sloup Nejsvětější Trojice, Olomouc (35 m)
Morový sloup Nejsvětější Trojice před radnicí na Horním náměstí v Olomouci je nejvyšší sousoší v ČR a zároveň největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Jeho součástí je i kaplička. Stavba byla zahájena v roce 1716. Všichni umělci a řemeslničtí mistři, kteří na sloupu pracovali, byli olomouckými občany. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 6 reliéfů s postavami apoštolů, sousoší Nanebevzetí Panny Marie a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice.
Zajímavost: Sloup byl posvěcen za přítomnosti císařovny Marie Terezie. V roce 2000 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.
7. Nejvyšší rozhledna – Elektrárna Ledvice (144 m)
Na vrcholu pravé věže tepelné elektrárny v Ledvicích na Teplicku byla v roce 2018 otevřena prosklená vyhlídka s přístupným ochozem. Cesta na vrchol vede výtahem přes 28 pater a zdolat je nutné ještě 44 schodů. Východní strana nabízí výhled na Milešovku a jižnímu výhledu dominuje znělcová hora Bořeň. V areálu z let 1966–1969 se nachází také třípatrové interaktivní infocentrum zaměřené na klasickou energetiku.
Zajímavost: Před výstupem na rozhlednu je nutné absolvovat krátké proškolení.
8. Nejvyšší umělý bod – Vrchol vysílače na Pradědu, Jeseníky (1638 m)
Televizní vysílač s rozhlednou na vrcholu hory Praděd je vysoký 146,5 m. V součtu s výškou hory se nachází vrchol vysílače na Pradědu ve výšce 1637,5 m n. m. To je cca o 34 m výše než nejvyšší hora ČR Sněžka. Ve výšce 73 metrů je veřejně přístupná plošina, která slouží jako rozhledna. Za dobrého počasí lze pozorovat Sněžku, Lysou horu a Radhošť, někdy i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku.
Zajímavost: V části vysílače jsou hotelové pokoje, které jsou nejvýše položeným ubytováním v naší zemi.
9. Nejvyšší kamenný most – Žampašský viadukt (41,73 m)
Žampach leží mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem na železniční trati Vrané nad Vltavou – Čerčany. Stavba započala roku 1898 a ukončena byla slavnostním zahájením provozu 1. května 1900. Tvoří ji sedm oblouků o rozpětí 12 m. Celková délka mostu je 109,33 m. Most slouží dodnes bez větších oprav běžnému provozu a patří mezi kulturní památky České republiky.
Zajímavost: Žampašský most je druhý nejvyšší kamenný železniční most ve střední Evropě (hned po Landwasserviaduktu ve Švýcarsku).
10. Nejvyšší naměřená absolutní teplota: +40,4 °C
Nejvyšší absolutní teplota v České republice byla naměřena 20. srpna 2012 na meteorologické stanici v Dobřichovicích u Prahy. Teploty zde patří k nejvyšším u nás, protože obec leží v údolí řeky Berounky, uzavřená z jedné strany viničními stráněmi a z druhé začátkem Brd, což brání proudění vzduchu a ochlazování.
Zajímavost: Nejnižší naměřené teploty −42,2 °C dosáhly 11. 2. 1929 Litvínovice.
10 ČESKÝCH NEJ
10 českých NEJ: Největší
10 českých NEJ: Nejdelší
10 českých NEJ: Nejvyšší
10 českých NEJ: Nejstarší
10 českých NEJ: Nejhlubší
Vladimíra Dobešová | 5.6.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
-6,8°C
|
Předpověď počasí |