Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – ZÁKLADNÍ INFO (část 2.)
Stravování
V rámci ubytování jsme měli zajištěnu vždy snídani. Jenom jednou šlo o servírovanou snídani. Jinak byly k dispozici švédské stoly. Záleželo na úrovni hotelu. Někdy byla nabídka velice široká a stoly se prohýbaly jídlem, jindy to bylo mnohem skromnější. K zahnání hladu to však stačilo vždy. Ochutnali jsme mimo jiné: salámy, sýry, tvaroh, jogurty, müsli, marmelády, med, vajíčka na několik způsobů, máslo, párky, kompoty, koláče (pozor – v Rusku také například plněné zelím), pirožky, různé pečivo, mléko, kávu, čaj, džusy, sirupy, ruské soky a další chutné pokrmy.
Po zbytek dne jsme se již stravovali individuálně. Každý měl s sebou nějaké to jídlo z domova a to některým vydrželo poměrně dlouho. V našem případě šlo především o kvalitně vysušené salámy herkules a vysočina, dále nějaké ty paštiky, pečivo, sušenky, perníky, tyčinky a troška minerálky. Někteří naši spoluturisté byli řádně ořízkováni a to poměrně na dlouhou dobu. Každý účastník měl možnost ochutnat něco z místní kuchyně, která je velice vydatná a sytá. Turisté také často nakupovali potraviny v místních obchodech. V Litvě a Lotyšsku mohu doporučit především síť potravinových supermarketů Maxima, v Estonsku jsou zase na vysoké úrovni Rimi a Kaubamaja.
- Kaunas (Litva) interiér hospody
Dále zde fungují například obchody Iki a Westman. Ve většině obchodů můžete platit platebními kartami. To platí zejména o Estonsku, které je takovou elektronickou zemí. Zde si třeba můžete zaplatit parkování automobilu mobilním telefonem. Z tradičních jídel jsou v Litvě oblíbené například cepelíny (cepelinai), což jsou knedlíky (či lépe vdolky) z odstředěného bramborového těsta ve tvaru vzducholodi (odtud název cepelín) s mletým masem uvnitř. Vše je zalito máslovou polevou, kde navíc plave usmažený špek. A navrch vám na to dají pořádnou hromadu bílé smetany. No zkrátka kalorická bomba, která dozajista zrychlí váš krok.
- Kurská kosa Nida (Litva) v restauraci - zátiší
Dalším oblíbeným litevským jídlem je řepná polévka šaltibarščiai (to je litevsky, lotyšsky je to auksta zupa), která se podává studená. Je to v létě velice osvěžující a velmi chutné jídlo. V polévce kromě řepy naleznete také nakrájená vajíčka, kopr, smetanu a další ingredience. V Lotyšsku je zase národním jídle šedý hrách se slaninou (pelekie zirni). Velice dobré jsou také uzené a kořeněné či jinak připravované ryby mnoha druhů. Tradiční je také vepřové maso v aspiku.
- Riga (Lotyšsko) historické centrum
Typickým jídlem jsou pirožky nebo mastnější čebureky s masem, zelím nebo bramborem. To jsou především ruská jídla. Zde je také oblíbená polévka soljanka a boršč. Velice oblíbené jsou ruské bliny. To jsou amolety s různou nápní. My jsme si vždycky poručili tu největší. Jmenovala se Ilja Muromec. Bylo toho 372 gramů (nevím kde přišli na tuto kuriózní váhu) za 110 rublů. Obsahovalo to plátek masa, sýr, zeleninu (zejména kopr), kečup a další zálivky a samozřejmě tu amoletu. Bylo to vynikající a k dostání u žlutočervených stánků s občerstvením TEREMOK.
Ve všech zemích můžete ochutnat šašlik (litevsky šašlykas, lotyšsky šašliks, estonsky šašlökk). V pobaltských státech se hodně používají brambory, řepa, smetana, vepřové maso a ryby. Čili samé vydatné a nedietní pokrmy. V pobaltských státech se moc často nesetkáte s prodejem jídla přes ulici (jako například hot dog, klobása). Spíše musíte jít do restaurace. Stánky prodávají především zmrzlinu a minerálky.
- Vilnius (Litva) historické centrum
V Rusku je prodej potravin přes ulici běžnější. Můžete zde koupit již zmíněné bliny, ale také pirožky a šašlik. Restaurace jsou ve městech všude jako u nás. Jídla a nápojů nabízejí habaděj, takže si každý tu svou najde. Co se týká piva, tak nejznámější značky jsou v Litvě Utenos, Švyturys a Kalnapills, v Lotyšsku Aldaris, Zelta a Lačplesis, v Estonsku Saku. Velice dobré jsou také čerstvé mléčné výroby – jogurty, tvaroh, sýr. Mezi vyhlášené alkoholické nápoje patří litevská medovina, lotyšský bylinný černý balzám, estonský likér Vana Tallinn a v Rusku samozřejmě vodka. Co se týká cen potravin, má snad být Litva až o 20% levnější než ostatní státy. Mě se to však nezdá a myslím si, že jsou na přibližně stejné úrovni. V Rusku je strava poněkud levnější.
Libuše a Jiří Peštukovi | 24.9.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
1,9°C
|
Předpověď počasí |