Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – ZÁKLADNÍ INFO (část 6.)
Počasí
Pobaltské počasí je podobné našemu. Teploty jsou v zimě v průměru o několik stupňů nižší než u nás. V létě je počasí podobné jako u nás. Bývá zde o něco větrněji. Prší zhruba stejně jako u nás. Počátkem června může být počasí proměnlivé a proto je třeba s tím počítat. Může se stát, že se budete opalovat, ale také třeba budete potřebovat větrovku. Nám počasí vyšlo ideálně. Na cestu bylo trošku chladněji. V Kaunasu na začátku prohlídky města dokonce chvilku pršelo. Ale pak se počasí umoudřilo a bylo nádherně. Zkrátka jsme se přijeli do Pobaltí a Ruska opálit.
V Rusku byl totiž také pořádný pekáč. Ale jen jsme náš program vyčerpali, zatáhlo se a při ranním odjezdu zpět už hustě pršelo. To však netrvalo dlouho, protože jsme dešti chytře ujeli a zase se brzy vyčasilo. Poslední déšť jsme zaznamenali na severu a ve středu Polska při cestě zpět. A pak jsme už mířili domů, kde vládla ta pravá vedra. Měli jsme zkrátka opět štěstí.
- Kurská kosa Nida (Litva) na dunách
Suvenýry
Velmi oblíbenými suvenýry v celém Pobaltí i v Rusku jsou výrobky z jantaru. Mají jakoukoliv podobu, kterou si dovedete představit. Od přívěsků, náramků, náhrdelníků, přes různé ozdoby, těžítka, rukojeti až po třeba krásné lodě z jantaru. Dále se zde prodávají lněné ubrusy, prostírání, vlněné oblečení – čepice, svetry, dřevořezby a dřevěné výrobky, hračky. V Rusku pak oblíbené matrjošky, které jsou cenově odlišeny především počtem kusů, z kterých se skládají a také velikostí a úrovní malby. Matrjošky jsou k dostání i ve stáncích v Lotyšsku a Litvě. Zde si je však nekupujte. Jsou podstatně dražší než v Rusku.
- Tallinn (Estonsko) historické centrum
Samozřejmě se nabízí nepřeberné množství pohledů, souborů pohlednic, fotografických publikací a map. V Pobaltí také dobře fungují informační střediska, kde můžete obdržet spoustu letáků a mapek zdarma. Turisté si také často z cest vozí různé alkoholické nápoje nebo čokolády. To vše je zde běžně k dostání (až na výjimky jako například litevská medovina, po níž jsme dlouho pátrali). Podrobné informace o suvenýrech jsou dále popsány v deníku. Platí však tyto zásady: Nekupujte suvenýry u prvního prodejce. Projděte si v klidu všechny stánky. Smlouvejte, navažte s prodejcem přátelský kontakt.
- Petrohrad (Rusko) pohled z lodi
Jak se vybavit na cestu, literatura, mapy
Vezměte si s sebou: Pas s vízem do Ruska, vhodné oblečení – běžné letní oblečení (trička, krátké a dlouhé kalhoty), oblečení proti zimě, větru a dešti (svetr, nepromokavá bunda, větrovka, pláštěnka, deštníky), pohodlná, uzavřená obuv pro vycházky po městě a v přírodě, dostatek peněz – nejlépe EURO, platební kartu, vhodné cestovní zavazadlo, věci osobní hygieny, sluneční brýle, plavky, dalekohled, fotoaparát, kameru, náhradní baterie, dobíječku, spirálu na kávu a čaj, psací potřeby, kartičku zdravotní pojišťovny, doklady o cestovním pojištění, léky, přiměřené množství potravin na cestu, průvodce, mapy.
- Zámek Rundale (Lotyšsko), park
Co je třeba si přečíst před cestou do Pobaltí? Například: Cestománie I. – kapitola Pobaltí (Kartografie Praha, 2006), David Šťáhlavský – Výpravy opačným směrem (Radioservis, 2002), L. Švec, V. Macura, P. Štoll – Dějiny pobaltských zemí (Lidové noviny, 1996), časopis Země světa – 1/2006 Pobaltí, průvodce edice Lonely Planet, Rough Guide, Marco Polo, Olympia a od autora J. Miškovského vlastním nákladem. Pro individuální mototuristiku stačí mapy v měřítku do 1:200.000. Dobré mapy dostanete ve specializoných prodejnách – například ITM, Soukup a David v Praze na Senovážném náměstí, prodejna Kiwi v Jungmanově ulici, v Brně v centru v prodejně Geoclubu a Freytag a Berndt. Podrobnější mapy jsou k dostání přímo v pobaltských státech.
Libuše a Jiří Peštukovi | 29.10.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
5,1°C
|
Předpověď počasí |