Historický region Bretaň s tváří Keltů i velkých přílivů
Bretaň neboli francouzsky Bretagne je historickým regionem v západní Francii. Rozloha regionu činí 27208 km2 a počet obyvatel se pohybuje okolo 3,6 milionu. Dělí se na 4 departamenty – Côtes-d'Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine a Morbihan. Prolíná se zde mnoho historických období a sahá až do dob před příchodem Keltů v 5. století, kdy se oblast nazývala Lugdunensis a byla římskou provincií. Bretaň je také zajímavá tím, že si udržuje svůj svébytný jazyk bretonštinu, která se také i dnes vyučuje na školách.
Bretaň zůstala keltská. S Kelty si často spojujeme monumentální kamenné stavby, megality, které i zde můžeme vidět ve městě Carnac a Pointe de Penhir. Největším městem regionu je Rennes a druhým pak Brest. Název Bretagne pochází od dob Galů, kdy oni nazvali poloostrov jako Breiz Izel (Malá Británie) a později pak Brittany, z čehož vzniklo francouzské Bretagne.
Nenáročná turistika pěšky i na kole mezi vesničkami
Pro turisty nabízí poměrně stálé počasí s minimálními teplotními rozdíly zimy a léta a mnoho zajímavého k vidění. Zejména je Bretaň krajem pestrobarevných rybářských bárek. I přes poměrně časté mlhavé počasí zde můžeme vidět upravené svahy, na nichž se pěstují plodiny a pasoucí se krávy. Bretaň patří ke klidným oblastem Francie s převahou venkovských obydlí. Díky poklidnému životu v okolí a rovinaté krajině je ideálním cílem pro nenáročnou turistiku i cyklovýlety. Nejvyšší bod regionu Roc Trévezel má nadmořskou výšku pouze 384 m. n. m.
Tajemná Bretaň se stopami Keltů a Galů s moštem cidre a dary moře
Časté mlhavé počasí umocňuje klidnou a tajemnou tvář Bretaně. Můžete během svého cestování regionem navštívit zmíněné tajemné megality nebo navštívit pobřeží. Místní rozdíly mezi přílivem a odlivem jsou jedny z největších na světě, oceán ustupuje až o 10 km. Bretaň je řídce osídlená a převažují vesnice či menší městečka. Typické jsou kamenné domy obložené břidličnatou krytinou od střechy až po chodník a chrámy připomínající pevnosti. Kraj je charakterizován častým větrem a zádumčivou krajinou, kde život místních je spojen s mořem a proto i u vstupu do kostelů lze vidět modely lodí.
Zajímavostí je také zdejší pobřeží růžové žuly Côte de Granit Rose. K Bretani patří taká řada malých ostrovů, například Île de Bréhat, Île d´Ouessant, Île de Molène a další. Často na nich je pouze jediná vesnice. Bretaň je po Korsice sice druhým nejchudším regionem Francie, ale rozhodně má své kouzlo a tajemnou tvář, skrývající historii Keltů a Galů. Vyhlášený je zde také místní jablečný mošt cidre a crèpe, což připomíná sladkou palačinku. Bretaňská kuchyně je také bohatá na mořské plody, neboť moře je zde hlavním zdrojem obživy místních obyvatel v tomto trochu zapomenutém kraji Francie.
Další zajímavá místa v Bretani
Historické městečko Fougéres v Bretani
Quiberón – pobřeží nabízející umění, památky i idylické skalní útesy
Auray – menší bratr Vannes s odkazem historie bretaňského dědictví
Bretoňská whisky - Lannion Warenghem Distillerie
Vitré - květinové město v Bretani
Guérande u solných polí v Pays de Loire
Marek Kos | 29.1.2022
Aktualizace 29.1.2022Aktuální počasí v destinaci
|
11,1°C
|
Předpověď počasí |