Palma de Mallorca - správní centrum Baleár

Palma de Mallorca (Baleárské ostrovy - Španělsko)
Palma de Mallorca (Baleárské ostrovy - Španělsko)

Kam jinam vyrazit na dovolenou, než do teplých krajin – k moři, kde se můžeme po celé dny válet na pláži a užívat si zaslouženého odpočinku? Potíž je v tom, že i taková dovolená zkrátka časem omrzí a abychom si ji tedy alespoň trochu ozvláštnili, vyrážíme každý rok někam jinam. Trendem bylo v posledních letech zcestovat co nejvíce řeckých ostrovů, přiznejme si však, že úchvatná středomořská atmosféra jednotlivých ostrovů se nakonec navzájem příliš neliší a máme tu opět záminku ke změně svého cíle. V posledních letech se do hledáčku turistů dostává Španělsko – a nutno dodat, že jde o zájem opravdu zasloužený.

Kontinentální země nabízí nespočet pamětihodností — už jen taková Barcelona představuje záminku k pořádně dlouhé návštěvě – a to je důvodem, proč zemi ročně navštíví miliony turistů. Nicméně neměli bychom zapomínat na to, že ke Španělsku patří rovněž baleárské souostroví ležící východně od pyrenejského poloostrova. Už na základní škole si vtloukáme do hlavy, že Baleáry se skládají ze tří hlavních ostrovů: Mallorky, Menorky a Ibizy. Prve jmenovaná je pak patrně vůbec nejoblíbenější ze všech prázdninových destinací, nabízí totiž doslova ideální podmínky pro tu pravou dovolenou.

Palma de Mallorca je hlavním městem tohoto ostrova a je to zároveň správní město baleárských ostrovů. Obývá ji bezmála čtyři sta tisíc lidí, což z ní činí nejlidnatější město na ostrovech. Tento počet navíc pravidelně navyšuje hromadný nával turistů v letních měsících, na které jsou místní již plně adaptováni a nemohou se jich dočkat. Pravdou je, že místní ekonomika se udržuje na přiměřené úrovni právě díky turistům. Není tedy divu, že zdejší letiště San Juan je při své velikosti jedno z nejfrekventovanějších v Evropě vůbec. Třeba jen v roce 2006 zde bylo odbaveno více než dvacet milionu turistů. Co tedy všechny ty turisty do Palma de Mallorca přitahuje?

V první řadě je to samozřejmě historické dědictví. Mallorca prošla pozoruhodným vývojem – zpočátku byla ovládány Araby (Maury), poté ji převzali křesťané, kteří samozřejmě původní arabské stavby přizpůsobili své víře. Žádný návštěvník Palma de Mallorca si nenechá ujít Katedrálu Le Seu z dob vlády Jakuba I. Aragonského na počátku třináctého století, která ještě o dvě století prošla přestavbou v gotickém stylu, a během dvacátého století se na její konstrukci podílel též proslulý architekt Antonio Gaudí (tento umělec se stal světově uznávaným zejména katedrále Sagrada Família v již zmiňované Barceloně).

Impozantní křesťanská katedrála stojí na místě původní arabské mešity a pyšní se šedesátimetrovou věží s devíti zvony. Palma de Mallorca ale milovníků staré křesťanské architektury nabídne i řadu dalších svatých míst – jmenovitě baziliku de San Francisco či kostel Santa Eulalia. Kdo by však snad upřednostňoval světštější vycházku, může navštívit třeba palác Almudaina, bývalé arabské lázně nebo frekventovanou tržnici Olivar.

Booking.com