León, centrum stejnojmenné provincie León

Leon (Španělsko)
Leon (Španělsko)

Naše cesta po severozápadním Španělsku pokračuje. Tentokrát navštívíme León, centrum stejnojmenné provincie León, která je součástí autonomního společenství Kastilie a León o celkové rozloze 94233 km2, kde žije více než 2 550 000 obyvatel. Hlavním zdrojem obživy pro oblast Kastilie-León je zemědělství a potravinářský průmysl.

Město León

León leží v poměrně vysoké nadmořské výšce - 837 metrů nad mořem na březích řeky Bernesga. Ve městě žije přibližně 135 000 obyvatel. Ovšem když se k městu připočtou všechny jeho aglomerace, dostaneme se na více než tři sta tisíc. Název města není překvapivě odvozen od lva, kterého má ve svém erbu, a který se řekne španělsky León, ale z latinského slova legio, což v českém překladu znamená legie neboli vojenská jednotka. León byl totiž založen jako ležení šesté římské legie, a to ještě před naším letopočtem - v roce 79. Ve středověku byl pak León hlavním městem slavného království León. León má dodnes význam také z hlediska křesťanské liturgie, neboť se jedná o poslední zastávku na Svatojakubské cestě ke katedrále, kde jsou uloženy ostatky sv. Jakuba, v Santiago de Compostela.

Kulturní památky Leónu

Dnes je León moderní město s rozvinutým chemickým, strojírenským a potravinářským průmyslem. Vyrábí se zde také víno. Ostatně jak jinak ve Španělsku. Jeho starobylý původ však dodnes připomínají zbytky románských ochranných hradeb. Historické jádro Leónu je ve srovnání s ostatními městy poměrně skromné. Za nejvýznamnější památky je považována gotická katedrála připomínající tak trošku (Španělé prominou) Notre Dame a románská bazilika sv. Isidora. Budova katedrály vystavěná během 13. a 14. století, která byla ve 20. století zrekonstruována, patří mezi mistrné ukázky gotického stavebního slohu.

V bazilice San Isidoro (která není součástí katedrály) najdete hrobku San Isidoro de Seville a klášter San Marcos. V románském slohu je rovněž kostel Santa María del Mercado. Mezi nejnavštěvovanější stavby patří klášter navržený světovým architektem Gaudím: Concepción a Casa Boteines.

 TIP   Chcete se více dozvědět o Leónu? Podívejte se i na další naše příspěvky:
              - Více fotografií z Leónu si můžete prohlédnout v naší fotogalerii
              - Katedrála Panny Marie v Leónu přinese vzpomínku na gotiku
              - Sakrální perla Leónu, přesně tím je Basílica de San Isidoro

Kam dál ve Španělsku

Cestujete-li s karavanem nebo stanem možná se vám bude hodit tip na ubytování ve 40km vzdáleném kempu Pico Verde. Nezávislou recenzi tohoto kempu si můžete přečíst v našem článku "Camping Pico Verde u španělského Leónu". Milovníky historie bude jistě zajímat starověké město Astorga se zachovalými hradbami a dalšími památkami z dob starého Říma. A konečně, když už navštívíte severní Španělsko, za zastávku určitě stojí Barcelona.

Booking.com