Auray – menší bratr Vannes s odkazem historie bretaňského dědictví

Auray (Bretaň - Francie)
Auray (Bretaň - Francie)

Auray je menší město v regionu Bretaň, v departamentu Morbihan. Město není nijak velké, v současnosti zde žije něco přes 11 000 obyvatel, přesto se významně zapsalo do dějin. Prvně v roce 1364, kdy se odehrála 29. září tohoto roku bitva u Auray při válce o bretaňské dědictví, která byla součástí stoleté války (1337 až 1453). Druhým významným milníkem je rok 1776, kdy se zde vylodil Benjamin Franklin, který po vypuknutí americké války za nezávislost (1775 až 1783) jel do Paříže požádat Ludvíka XIV. o vojenskou pomoc. Je také zajímavý z vodopisného hlediska, leží totiž v místě, kde se říčka La Loch stane řekou Auray, která se o několik kilometrů dál s přítokem řeky Bono vlévá do moře.

Auray se pyšní hrázděnými domky, kaplí Notre-Dame i chovem ústřic

Dnes je Auray příjemným menším městem v sousedství většího Vannes. Obě města tvoří historické středověké jádro. Tento historický střed města je spolu s přístavem turisticky nejlákavější část města. Kromě turistického ruchu žije město také z tradičního chovu ústřic. Ve středověkém centru lze vidět zachovalé domky ve středověkém stylu a doplňuje je kostel sv. Gildase ze 17. století. Podobně jako Vannes má Auray typické stavby – hrázděné domy. Ty jsou situovány zejména v přístavu Saint-Goustan (Port de Saint-Goustan), ze kterého je nyní moderní přístav jachet s těmito typickými domky. Mezi další památky, které rozhodně stojí za povšimnutí, patří kaple Notre-Dame-de-Lourdes, která klame na pohled gotikou, byla postavena až v 19. století. Starý most ze 13. století Saint-Goustan, později přejmenovaný ve 14. století na Pont-Neuf. Most patří k nejstarším stavbám města a jeho poslední revitalizace proběhla roku 1983.

Z Auray k dalšímu poznávání Francie vlakem či po silnici

Auray a Vannes mají mnoho podobného, avšak Auray je mnohem menší a klidnější město. Má však cenný historický odkaz středověku a raného novověku. Přístav s historickým centrem je ukázkou typických hrázděných barevných domů. K dalšímu cestování můžeme využít rychlovlaky TGV jedoucí až do Paříže a dalších významných měst Francie nebo kvalitní dálnice. Můžeme však zůstat zde v regionu Bretaň a poznávat další místa jako megality v Carnacu s tisíci menhirů, sídlo Rohanů Pontivy či nedaleký Vannes.

Booking.com