Pordenone - město se zajímavou architekturou

Pordenone (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)
Pordenone (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)

Místo, kde se na chvíli vrátíte do minulosti a podlehnete svodům renesanční Itálie – to je Pordenone. Architektonické skvosty zde potkáte téměř na každém kroku, stejně tak jako všudypřítomnou vůni historie. Ta zde sahá až do doby římské, svědčí o tom okouzlující budovy a sloupoví ve starém městě, které jakoby vyprávěly samotné dějiny. Přesto však město přijímá novou současnou tvář, jež se nenásilně pojí s tou minulou.

Provincie Pordenone se nachází v západní oblasti regionu Friuli-Venezia Giulia, hraničící s Benátskem. Rozkládá se mezi Karnskými Alpami a širokým údolím, které je ohraničeno dvěma řekami Tagliomento a Livenza. Pordenone tak díky svým přírodním kontrastům ukrývá bohatou škálu krajin a okouzlujících scenérií. Mezi ně bezpochybně patří malebné krasové jeskyně u již zmiňované řeky Livenza a prameny proslulé tyrkysové řeky Gorgazzo. Chcete-li se vydat za dobrodružstvím, navštivte jednu z divokých oblastí, horský masiv italských Alp, Dolomity. Zasněžené vrcholky hor s jejich moderními sjezdovkami jsou ideální nejen pro lyžování, ale i pěší turistiku nebo horolezectví. Kromě přírodních atrakcí nabízí provincie okouzlující malé vesničky a místa, která kombinují furlánskou kulturu se značným benátským a rakouským vlivem.

Stejnojmenné hlavní město provincie Pordenone by rozhodně mělo být první zastávkou na Vaší trase za kulturou a poznáním. Centrum starého města, také známé jako Contrada Maggiore, nabízí neopakovatelný pohled na architektonické unikáty. Pordenone je místem o rozloze pouhých 38,2 kilometrů čtverečních, je tedy velice snadné pohybovat se pěšky a užívat si tak krásu města.

 TIP  Prohlédněte si Pordenone podrobněji na fotografiích v naší fotogalerii "Pordenone - fotogalerie z roku 2015".

Majestátní románské kostely, gotické, renesanční a barokní paláce, ulice plné historických a uměleckých pokladů … každá z těchto staveb má svou nepřekonatelnou uměleckou hodnotu.

Ulice Corso Vittorio Emanuele II je zajímavým místem k návštěvě právě díky své architektuře. Zdejší budovy jsou většinou gotického či renesančního stylu a obvykle je zdobí krásné fresky zručných malířů. Ve stejném slohu zde nalezneme ještě několik staveb. Jedněmi z nich jsou katedrála sv. Marka, která ohromí svou 79 metrů vysokou zvonicí a freskami zdobeným interiérem a kostel Santissima Trinità poblíž řeky Noncello. Pro tuto část Itálie jsou typické mnohé paláce a vily. Například takzvaný Palazzo Comunale, postaven v roce 1292, dnes slouží jako radnice, Palazzo Ricchieri jako městské muzeum umění. Své putování v centru můžete zakončit v jedné z mnoha kaváren či restaurací ukrývající se v podloubí domů.

Navštivte také významná a oblíbená místa v okolí, jako jsou přímořská letoviska Grado, Bibione, Lignano Sabbiadoro nebo kouzelná města s nezaměnitelnou atmosférou Sacile, Benátky, Vicenza, Verona. Itálie ukrývá mnohá kouzla, vydejte se je objevit a zažijte tak nezapomenutelné chvíle.

Booking.com