Hrad Eltz je pro mnohé nejkrásnějším hradem Německa

Hrad Eltz (Německo)
Hrad Eltz (Německo)

Hrad Eltz se stavěl hned několik staletí, střídá se tu pravidelně románský sloh, gotika i renesance a špetka baroka. Hrad Eltz se tyčí na sedmdesátimetrové skále nad Moselou poblíž města Trevíru, nedaleko je pak i Koblenz. Celou dobu byl ve vlastnictví šlechtické rodiny Eltzů (a jejích přímých potomků, samozřejmě), dodnes je proto v prvotřídním stavu. A tolik věží a věžiček byste možná nenapočítali ani v Praze. Takže co vše tu ještě můžeme obdivovat? Není to jistě jen strategické místo, které zabránilo poškození hradu v běhu staletí.

Česky se hrad jmenuje Jilec, v historii byl považován za zcela nedobytný

I díky tomu, v jaké krajině se nachází nebo jak důmyslně je postavena jeho původní obrana, hrad Eltz podle mnohých prostě nešlo dobýt. Podobně jako nedaleké hrady Bürresheim a Lissingen nebyl nikdy vážně poškozen, což je v Evropě jistě raritou. Každou ze tří částí hradu získala jedna z větví slavného rýnského šlechtického rodu, snad aby se zamezilo hádkám, pojícím se zcela tradičně s dědictvím.

Když hrad Eltz navštívíte, nejde samozřejmě jen o architekturu jako takovou, jakož i o to, co ukrývají jeho zdi. Ve sklepení je obrovská klenotnice, vystaveny jsou ale i zbraně nebo starobylý nábytek. Hrad je přístupný návštěvám mezi dubnem a listopadem, každý den mezi půl desátou dopoledne a půl šestou večer. Za prohlídku zaplatíte devět eur, děti mají sníženou cenu na necelých šesti eurech.

Mimochodem, počítejte s plným parkovištěm, hrad Eltz je hodně populární stavbou. Když se ale řekne Německo, určitě tu máme více historických perel. Třeba zámek Neuschwanstein, který slouží jako předloha společnosti Walt Disney, ale také zámek Moritzburg, díky němuž se dostala do českých i německých pohádek sličná Libuše Šafránková.

Booking.com