Fotogalerie vánočního Udine
Žije doslova po celý rok, protože i když je v kalendáři prosinec, restaurace, a dokonce i venkovní zahrádky přímo kvetou pozorností. Furlandský region pamatuje nadvládu Benátek, Napoleona i rakouských císařů, v druhé polovině 19. století byl připojen k Itálii, a tak je tomu dodnes. Vliv severu, ale zůstal i nadále živý, stotisícové městečko Udine nabídne i pár zajímavých architektonických památek. Turistů je tu přitom celkem poskrovnu, což je škoda – zvlášť, když jsou třeba Benátky vlastně nedaleko.
Městské opevnění, gotická radnice a barokní paláce
O tom, že to v Udine v průběhu staletí žilo, nemůže být ani nejmenších pochyb. Zvlášť, pokud se rozhlédnete po místním renesančním zámku, jenž se přestavby dočkal v polovině šestnáctého věku. Nabízí se také řada barokních paláců, stejně jako Loggia del Lionelo, gotická radnice z poloviny patnáctého století. První antické prameny, které zmiňují osídlení v této oblasti, jsou už tři tisíce let staré. Malá osada Utinum pravděpodobně znamenala cosi jako „údolí pod horami“, což je docela trefné.
Je vlastně pomyslnou bránou do Itálie, kde se dají strávit pěkné sváteční dny. I vlivem dlouhé katolické tradice, jsou v období Vánoc a Silvestra italská města a městečka pěkně vyzdobená, tudíž by jim byla škoda nedat šanci. Zvláště, pokud se tu můžete setkat i s nějakým doprovodným kulturním programem, jenž rozhodně zažene jakoukoliv nudu. Ohlédněme se proto ještě za Vánoci roku 2018 a připomeňme si atmosféru italského severu, oblasti Friuli – Venezia Giulia. Udine je prvním větším městem, když sjedete z dálnice od Klagenfurtu směrem na Benátky. Takže i když pojedete v letních měsících na nějakou proslulou italskou pláž, možná nebude od věci se na pár hodin zastavit v tomto severním městě. Nakonec, průměrná teplota i v zimě neklesá právě pod nulu, takže určitě nezmrznete!
Jaroslav Hruška | 31.12.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
3,4°C
|
Předpověď počasí |