Saaremaa je estonský ostrov plný zeleně
Více než dva a půl tisíce kilometrů čtverečních, třicet tisíc obyvatel a magická minulost, podtržená zmínkami v ságách dávných Vikingů. To všechno v kostce je Saaremaa, čtvrtý největší z baltických ostrovů. Díky tomu, že byl dlouhou dobu v mírné sociální izolaci, rozvinula se tu civilizace velmi nenásilně a v souladu s přírodou. Dodnes tu jsou větrné mlýny z bytelných dřevěných prken a ochutnat můžete i pravé severské pivo. Už jen to určitě láká k návštěvě?
Národní parky a přírodní rezervace jsou skutečnou pýchou Estonska
Na západě ostrova se rozkládá přírodní rezervace zvaná Viidumäe, nabídne nejen vzácnou flóru, ale také pestrobarevné louky a také pohled na okolní kraj z rozhledny Rauna. Protože je ostrov v naprosto minimální nadmořské výšce (nejvyšší bod má jen něco přes padesát metrů), uvidíte opravdu – jak se říká – široko daleko. Ostrov zdobí i pár hradišť z dob dávnověku, za všechny jmenujme třeba Valjalu, kterou dnes připomene i stejnojmenné malé městečko. Průměr kruhu hradiště je více než sto metrů, takže se určitě může rovnat i dalším podobným osadám ve vybraných částech Evropy. Sakrální památkou je zde kostel svatého Martina, celkem žije ve Valjale jen 400 lidí.
Centrem ostrova, kde žije asi polovina zdejších obyvatel, je město Kuressaare. Jeho dominantou je mohutný biskupský hrad, který byl založen ve čtrnáctém věku. Čtyřicetimetrová hlavní budova pak dnes hostí muzeum provázející návštěvníky historií Saaremy, za zmínku a pohled jistě stojí i historická studna.
Sídlo regionální vlády, ale také netradiční lázně
Kuressaare je městem mnoha tváří, kromě toho, že zde je pár historických staveb, jako třeba Vážní dům a kostel svatého Vavřince, pár hotelů a kulturní dům ze dřeva, slouží ještě četným lázeňským hostům. Nejde sice o klasické termální prameny jako na Ústecku, jako spíš o léčivé účinky mořského bahna. To je tak pověstné, že sem míří lidé se zdravotními obtížemi snad z celé Evropy.
Když se podíváme trochu severněji, najdeme na mapě vesničku Kaali. A poblíž této malé osady najdeme pozůstatek dopadu meteoritu před třemi tisíci lety, majestátní kráter, do něhož by se vešel klidně celý panelový dům – a který dnes hostí malé jezírko. Uvidíme ale i větrné mlýny, který nápadně připomenou Nizozemí a fungují už více než sto let – přestože jsou vlastně skoro celé ze dřeva. Kdyby tuhle oblast viděli filmaři, určitě by měli námět na nějakou klasickou pohádku s venkovskou tématikou. V osadě Karje pak uvidíme menší kostelík – ne dřevěný, ale zděný, vždyť je také sedm století starý a prvotřídně zachovalý – který nabídne pohled na atraktivní nástěnné malby.
Dvacetimetrové útesy – ale pozor – nejsou pro každého!
Pohled z útesů na moře sice láká, ale musíte si tu počínat opatrně. Tabulky se zákazem vstupu blíž, než se dostanete do nebezpečí, tu samozřejmě nejsou jen tak pro legraci tradičním venkovským hlodavcům. Útesy se vinou po více než dvou kilometrech pobřeží ostrova Saaremaa, takže hezké procházce přírodou určitě nic nebrání.
Na ostrově žijí tuleni, medvědi a rysi, které zde uvidíte jen opravdu zřídka. Dvě pětiny Saaremy tvoří lesy, dominuje zejména severská borovice, ale co je zajímavé – najdete tu třeba i orchideje. A to je tu navíc ještě osm desítek jezer! Až uvidíte místní přírodu, určitě vám bude připadat stejně zajímavá, jako historická města – Tartu nebo Tallinn. Estonsko prostě nabízí hodně, stačí jen vážit cestu a nedat na prospekty cestovek, které lákají spíš do prosluněného Středomoří nebo na návštěvu Karibiku…
Marek Kos | 4.7.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
1,0°C
|
Předpověď počasí |