Bulharský Nesebar je zapsán v UNESCO

Nesebar (Bulharsko)
Nesebar (Bulharsko)

Nesebar leží kousek od Varny a je cílem mnoha turistů, kteří vyrazí  do Bulharska k Černému moři. Dnes je město rozděleno na Nové město, které leží na pevnině, a na Staré Město, které je na ostrově je součástí seznamu UNESCO.

Doprava do Nesebaru

Do Nesebaru je z Čech trošku komplikovanější doprava, ale vše se dá zvládnout. Asi nejlepší je letět do Varny a poté autobusem přímo do Nesebaru. Přímé lety do Varny jsou vypravovány hlavně přes letní sezonu, přes zimu je třeba s přestupem v Bukurešti, Sofii nebo Istanbulu.

Doprava v samotném Nesebaru není nijak komplikovaná. Pokud se chcete dostat z Nového Města do Starého, jezdí tu přímým autobus, řidiči povětšinou základy v angličtině umí. Ale dostanete se tam i pěší procházkou po pobřeží, ale časově to vyjde lehce přes hodinku.

Památky v Nesebaru

Město Nesebar je víceméně rozděleno na dvě čísti – na Staré Město a na Nové Město. V Novém městě jsou turistické komplexy, hotely a restaurace pro turisty, kteří tu tráví svoji letní dovolenou. Pláže tu jsou vždy po ránu uklizené a upravené. Autobusem se snadno dostanete na Zlaté Písky a do po okolních plážích.

Staré Město leží na ostrově, který byl původně o dost větší, ale díky stoupající hladině moře je ostrov o dost zmenšil. Dodnes ale můžete pod vodou zahlédnout hradby. Ve Starém Městě najdeme pozůstatky antických a thráckých památek, které jsou součástí světového dědictví UNESCO. Dnes je přístupných cca 40 kostelů a městské opevnění. Do některých kostelů se dá dostat i dovnitř, ale většina pouze zvenku. Nejstarší je tu kostel sv. Sofie z přelomu 5.-6. století. Městu se velmi často přezdívá jako „Perla Černého moře“ a je dost pravděpodobné, že jedná o historicky nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v celém Bulharsku.

Na prohlídku Starého města si vyčleňte alespoň odpoledne. Celý komplex je rozlehlý, pokud vás zajímá historie, strávíte tu klidně i celý den. Mnoho cestovních kanceláří a průvodců tu nabízí své služby, ale dle mého názoru to není potřeba. V informačním centru si můžete požádat o mapu (popř. využít Google mapy) a popisky k daným budovám tak jsou v angličtině. V případě nesnází se můžete poptat v místních obchodech se suvenýry nebo restauracích, jistě vám rádi pomohou. Ale věřte, že uvidíte mnoho turistických autobusů s klienty hlavně z východu, kteří sem pravidelně, přes sezonu snad i dennodenně, jezdí.

Nesebar je fajn destinací třeba na víkend nebo max. 3 dny. Na delší dobu tu toho zase tolik není. Na týdenní nebo i delší pobyt doporučuji spíše Varnu, Burgas nebo Primorsko. Z Nesebaru se autobusem snadno dostanete do Varny, Burgasu, Primorska nebo na Slunečné pobřeží.

Booking.com