Bulharský Nesebar je zapsán v UNESCO

Nesebar (Bulharsko)
Nesebar (Bulharsko)

Nesebar leží kousek od Varny a je cílem mnoha turistů, kteří vyrazí  do Bulharska k Černému moři. Dnes je město rozděleno na Nové město, které leží na pevnině, a na Staré Město, které je na ostrově je součástí seznamu UNESCO.

Doprava do Nesebaru

Do Nesebaru je z Čech trošku komplikovanější doprava, ale vše se dá zvládnout. Asi nejlepší je letět do Varny a poté autobusem přímo do Nesebaru. Přímé lety do Varny jsou vypravovány hlavně přes letní sezonu, přes zimu je třeba s přestupem v Bukurešti, Sofii nebo Istanbulu.

Doprava v samotném Nesebaru není nijak komplikovaná. Pokud se chcete dostat z Nového Města do Starého, jezdí tu přímým autobus, řidiči povětšinou základy v angličtině umí. Ale dostanete se tam i pěší procházkou po pobřeží, ale časově to vyjde lehce přes hodinku.

Památky v Nesebaru

Město Nesebar je víceméně rozděleno na dvě čísti – na Staré Město a na Nové Město. V Novém městě jsou turistické komplexy, hotely a restaurace pro turisty, kteří tu tráví svoji letní dovolenou. Pláže tu jsou vždy po ránu uklizené a upravené. Autobusem se snadno dostanete na Zlaté Písky a do po okolních plážích.

Staré Město leží na ostrově, který byl původně o dost větší, ale díky stoupající hladině moře je ostrov o dost zmenšil. Dodnes ale můžete pod vodou zahlédnout hradby. Ve Starém Městě najdeme pozůstatky antických a thráckých památek, které jsou součástí světového dědictví UNESCO. Dnes je přístupných cca 40 kostelů a městské opevnění. Do některých kostelů se dá dostat i dovnitř, ale většina pouze zvenku. Nejstarší je tu kostel sv. Sofie z přelomu 5.-6. století. Městu se velmi často přezdívá jako „Perla Černého moře“ a je dost pravděpodobné, že jedná o historicky nejstarší dochované trvale obydlené sídlo v celém Bulharsku.

Na prohlídku Starého města si vyčleňte alespoň odpoledne. Celý komplex je rozlehlý, pokud vás zajímá historie, strávíte tu klidně i celý den. Mnoho cestovních kanceláří a průvodců tu nabízí své služby, ale dle mého názoru to není potřeba. V informačním centru si můžete požádat o mapu (popř. využít Google mapy) a popisky k daným budovám tak jsou v angličtině. V případě nesnází se můžete poptat v místních obchodech se suvenýry nebo restauracích, jistě vám rádi pomohou. Ale věřte, že uvidíte mnoho turistických autobusů s klienty hlavně z východu, kteří sem pravidelně, přes sezonu snad i dennodenně, jezdí.

Nesebar je fajn destinací třeba na víkend nebo max. 3 dny. Na delší dobu tu toho zase tolik není. Na týdenní nebo i delší pobyt doporučuji spíše Varnu, Burgas nebo Primorsko. Z Nesebaru se autobusem snadno dostanete do Varny, Burgasu, Primorska nebo na Slunečné pobřeží.

Komentáře
Booking.com
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama