Fotogalerie ze zimního Říma
Skutečně to je, doslova a do písmene, Věčné město. Přetrvalo totiž napříč staletími a z každé epochy tu něco zůstalo, i když zub času umí být jinak k lidstvu hodně krutý. Začněme proto třeba v době, která Římu přinesla největší slávu až po katolický středověk a novou epochu, v níž se stal centrem sjednoceného italského království. Pojďme si proto udělat procházku po hlavním městě Itálie…
Starověké památky tu hrají první housle
Když se řekne Řím, mnoha lidem se jako první vybaví doba tisícileté říše, co ovládala středomořský svět, jeho obchod a kulturu v míře dnes již nevídané. Forum Romanum bylo jedním z velkých center, na jedné straně proslulé Koloseum, na další vítězné oblouky symbolizující úspěch legionářů od obléhání Jeruzaléma po Milvijský most. Mauzoleum jako je Andělský hrad, ale také Pantheon, v jehož středu symbolicky sídlili bohové všech národů vojensky pokořených Římany. Není právě tohle ukázka věčnosti?
Dnes míří ke třem milionům obyvatel, ale už v pozdní antice byl milionovým městem. Město se začalo znovu rozrůstat na přelomu devatenáctého a dvacátého století. V jeho středu leží i Vatikán, nejmenší ze států světa a ústředí katolické církve, najdete tu také tři letiště, ale bohužel velmi špatně organizovanou MHD – naštěstí je tu ještě metro, jinak by asi doprava každou chvíli kolabovala. V Římě ale uvidíme i mnoho ze středověku a novověku, celkem je tu dva a půl tisíce různých křesťanských svatostánků, i když turisticky atraktivních je jen pár stovek – podzemní katakomby, Romulův chrám nebo Lateránská bazilika a bazilika Panny Marie Sněžné, to vše je pouze malá ukázka italského stavitelství. Není jistě bez zajímavosti, že město je centrem filmařů – díla Federica Felliniho nebo snímky o Benu Hurovi a Kleopatře vznikají právě zde.
Jaroslav Hruška | 16.2.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
9,7°C
|
Předpověď počasí |