Wadowice jsou rodištěm papeže Jana Pavla II.

Wadowice (Polsko)
Wadowice (Polsko)

Polské městečko Wadowice jsou známé hlavně díky bývalému papeži Janu Pavlu II. (vlastním jménem Karol Wojtyla). Wadowice leží nedaleko Krakowa a toto město je cílem hlavně turistů, kteří měli rádi Jana Pavla II., jelikož valná většina turistických míst je tu spojena právě s ním.

Doprava do Wadowic

Do Wadowic se dostanete přímým mikrobusem z Krakowa. Jezdí tu 2 společnosti v pravidelných intervalech cca každých 20-30 minut. Nádraží ve Wadowicích je dost malé, v pohodě najdete svoji zastávku, stejně jako centrum města. Řidič vás může i navést, kudy se poté vydat.

Wadowice jsou menší městečko, není třeba využíti místní MHD či taxi. Všude se dá pohodlně dostat pěšky. Do centra města se z autobusového nádraží dostanete přes park a poté již uvidíte centrální kostel.

Aktivity ve Wadowicích

Pokud jste turista a cestujete do Wadowic, byla by ostuda nenavštívit centrální kostel. Kostel se nachází na hlavním náměstí, hned vedle muzea Jana Pavla II. V tomto kostele byl bývalý papež vysvěcen a dodnes se tu konají modlitby a kulturní akce spojené s jeho jménem. Jan Pavel II. Prakticky toto město stále žije Janem Pavlem II. Kostel se dá zdarma navštívit i mimo bohoslužby, interiér i exteriér stojí za shlédnutí.

Muzeum a rodný dům Jana Pavla II. je taktéž velmi zajímavé. Prohlídky tu jsou pouze s průvodcem v polštině nebo angličtině, ale mají tu nějaké letáčky i v češtině. Dozvíte se tu o dětství a životě bývalého papeže, stejně jako o jeho činech a jeho návštěvách Wadowic. Přes sezonu je muzeum hojně navštěvované, proto doporučuji návštěvu hned zrána, dokud tu ještě není tolik turistů. Přes letní sezonu se tu koná mnoho koncertů, kulturních akcí spojených s osobou Jana Pavla II. či setkání křesťanské mládeže.

V centru města se nachází několik restaurací, ale hlavně hodně kaváren k posezení a odpočinku. Pro rychlejší prohlídku města tu jezdí i tzv. turistický vláček, díky kterému poznáte město během pár desítek minut. Vláček jezdí pravidelně v sezoně, přes zimu jen výjimečné.

Wadowice nejsou určitě typickým turistickým městem, ale toto město má své kouzlo. Na turisty tu narazíte, ale je to nesrovnatelné jako třeba s nedalekým Krakovem. Pokud vám vybude volné odpoledne nebo celý den, návštěvu určitě doporučuji.

Booking.com