Hrad Kost – perla české gotiky

Hrad Kost (Česká republika)
Hrad Kost (Česká republika)

Nabídne ještě ten syrový a ryzí středověk, jaký známe jinak snad už jen z pohádek. Je totiž opravdu velmi zachovalý, ční nad krajinou Českého ráje nedaleko Jičína a jeho dobývání bylo v minulosti věcí takřka až nemožnou. Dnešní turisty naopak potěší několik prohlídkových okruhů a také skutečnost, že právě na Kosti se natáčelo několik filmů – a to nejen těch, které dobře známe z minulých generací, ale i novějších snímků. Pojďme si proto představit tento gotický hrad na hranicích Středočeského a Královéhradeckého regionu…

Majitelé se tu střídali opravdu velmi pravidelně

Hrad Kost kázal vystavěti Beneš mladší z Vartemberka v roce 1349, ale vlastníků bylo mnohem víc. Mimo jiné sám Zdeněk Lev z Rožmitálu, rod Házmburků, Lobkoviců, krátce se zde mihl i Albrecht z Valdštejna, Lobkovicové a Černínové z Chudenic. Poté, co Kost zkonfiskoval rodu Netolických český stát v roce 1948, proběhla generální rekonstrukce a v devadesátých letech se vrátil hrad do majetku původních majitelů, italské větve Kinských, kteří hrad dále opravují k obrazu svému. Toliko ve zkratce dějiny hradu, jenž prošel několika přestavbami a který nechtěl dále dobývat ani Jan Žižka, když se přesvědčil takřka o marnosti svého snažení.

Generální rekonstrukci chtěl uskutečnit už Albrecht z Valdštejna, ale dříve byl úkladně zabit. V polovině sedmnáctého století hrad vyhořel a Černínové o něj mnoho nedbali, takže bylo vlastně požehnáním, když se jej ujal rod Netolických, resp. jejich přímých potomků Kinských po svatbě Anny Marie s Norbertem Kinským.

Kolik se tu natáčelo pohádek? První v řadě je Radúz a Mahulena z roku 1970, o čtrnáct let později pak legendární S čerty nejsou žerty. Fanoušci zahraniční kinematografie si jistě vybaví Červeného Bedrníka, vznikala tu i nejnovější adaptace života a díla Jana Husa a například i pohádka O ztracené lásce. Pro milovníky napětí – Kost se objevuje i ve filmu Hannibal/zrození z roku 2007.

Prohlídkové okruhy vás zavedou třeba i do mučírny

Kaple svaté Anny nebo černá kuchyně, to jsou lákadla, na která zamíříte v prvním prohlídkovém okruhu, jenž se také věnuje historii rodu Kinských – současných majitelů hradu – nejen na území Čech. Pro nadšence do palných zbraní je pak připravena výstava různých originálů, které zkrátka potěší oko (nejen) znalce.

Další prohlídkový okruh se věnuje mučírně a poreferuje vám o hrdelním právu v českých zemích v raném novověku. Pokud s sebou vezmete děti, určitě se jim bude líbit okruh nazvaný poeticky „Z pohádky do pohádky“, který potrvá asi půl hodiny – přesně tak, aby nejmenší nezačal nudit a zaujal pozornost po celou dobu. Projdou si všechny pohádky, které se tu natáčely a během letních prázdnin je prohlídka k dispozici denně, jindy o víkendech, tedy plně s ohledem na potenciální klientelu.

 TIP  Pokud budete cestovat v tomto kraji, podívejte se i na další zajímavá místa v okolí:
- Zřícenina hradu Trosky v Českém ráji
- Český ráj - Hruboskalsko
- Český ráj - Prachovské skály
- Zámek Dětenice

Otevřeno je klasicky mezi dubnem a říjnem, po domluvě se na hradě mohou konat i svatební obřady a samozřejmě se nabízí i možnost krátkodobého ubytování. Vstupné pro první a druhý okruh dohromady činí 180 Kč pro dospělé, studenti a děti platí korun 120. Parkovati možno v hradním areálu za šedesát korun po celý den. Pod hradem je malá vesnička Podkost, která byla založena v první polovině sedmnáctého století a zavede vás třeba do přírodní rezervace Údolí Plakánek, lákajícího k příjemné procházce.

Booking.com