Zámek Valtice aneb perla kraje prosyceného vínem a pohodou

Zámek Valtice (Česká republika)
Zámek Valtice (Česká republika)

Při cestách po jihomoravském regionu určitě nemůžeme vynechat okolí Břeclavi, tedy místa, kde se navzájem prolínají hranice Čech, Rakouska a Slovenska. Pohled na vinice plné révy a další okolní zeleň je jistě povznášející, úrodné nížiny lákají návštěvníky už po staletí. Pojďme si prohlédnout jeden z největších klenotů regionu, jímž je Zámek Valtice, patřící symbolicky pod patronát UNESCO. Reprezentant zámeckých areálů ve vlastnictví státu kvete po celý rok kulturou a díky barokní přestavbě z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století je pořád na co se dívat

Jednadvacet místností čeká na tisíce návštěvníků

V kapli uslyšíte živou hudbu, v barokním zámku si lze prohlédnout život bohatého šlechtického rodu Lichtenštejnů. Ve Valticích se objevil krátce i císař František Josef I. nebo kancléř Metternich, odehrávala se tu významná politická jednání devatenáctého století a na návštěvníky čeká hned 21 zpřístupněných místností. Nechybí zámecké (barokní) divadlo, které prošlo po válečné a poválečné éře dobou úpadku, aby se dnes znovu zrodilo z popela věků, stejně jako obrazárna, konírna a jízdárna, největší turistický cíl regionu společně se zámkem Mikulov a zámkem Lednice například v roce 2016 přilákal bezmála 150 tisíc návštěvníků, což je v ostré české konkurenci zajímavé číslo.

Spojit s ochutnávkou známého vína můžete i prohlídku zámeckých sklepních prostor, pochopitelně neuniknete ani obsáhlému výkladu, který vás obeznámí s historií pěstování tekuté révy v českých i moravských zemích. Lovecký sál nabídne zajímavé věci, na něž byla knížata z rodu Lichtenštejnů opravdu pyšná a učaruje i těm, kteří mají rádi historické zbraně.

Obrovská porce zeleně aneb klasický zámecký park

Skoro patnáct hektarů a více než stovka různých druhů dřevin, přesně to nabízí zámecký park založený v první polovině osmnáctého století. Romantika místa přímo vyzývá ke svatebním obřadům a není jistě divu, že ve zdejším areálu si spoustu párů řekne své ANO. Zámecký park lemuje naučná stezka určená i pro děti, která je navíc podpořená interaktivní zábavnou hrou – kterou dostanete v tištěné podobě na pokladně bezplatně a můžete si užít pár perných chvilek, kdy se budou zlehka potit mozkové závity.

Klasická anglická zahrada, na kterou se kvůli blízkosti státní hranice s Rakouskem v minulých generacích právě moc návštěvníků nedostalo, se nachází v širším okolí zámku, francouzská zahrada je hned pod zámeckými okny. Park sice jako celek žel nemá žádné vodní prvky, jako třeba ten v Lednici, ale na druhou stranu – zeleně je zde víc než dost, projít si lze i Bylinkovou zahradu a snad jen škoda, že se nedochoval původní čínský pavilón. Procházku po svých nebo projížďku kočárem za symbolickou stovku? Pozdraví vás jerlín, ořešák, lípa i borovice nebo jalovec…

Navštivte i okolní Lednicko-valtický areál

Valtice jsou jen malé městečko, které nemá ani čtyři tisíce stálých obyvatel, ale v jeho bezprostřední blízkosti se nachází nejen stejnojmenný zámek, ale také proslulý Lednicko-valtický areál. Počet obyvatel se v průběhu minulého století ani příliš nezměnil, jde o věhlasné vinařské středisko, kterým procházejí i známé cyklistické trasy. Kdo má rád renesanci a baroko, užije si zejména v letních měsících kulturní akce, nejen ve městě samotném, ale i na zámku, na němž je připravena pestrá směsice prohlídkových tras.

 TIP  Prohlédněte si Valtice i v našich fotogaleriích:
                   - Valtice - fotogalerie z roku 2011
                   - Valtice - fotogalerie z roku 2020

Skutečně, není jich právě málo! Vždyť kromě základního okruhu si projdete i knížecí byt, kde nahlédnete do soukromí knížete Františka I. nebo také Dianin chrám, stavbu, které se někdy říká také Rendez-vous, z období Jana I. Josefa. V okolí zámku pak nezapomínejte ani na méně turisticky frekventovanou památku, jíž je hraniční zámek Hlohovec.

Booking.com