Argostoli je centrem ostrova Kefalonia

Argostolion na ostrově Kefalonie (Řecko)
Argostolion na ostrově Kefalonie (Řecko)

Hodně se tu líbí náročným britským turistům, největší ze soustavy Jónských ostrovů nabídne poklidnější dovolenou vzdálenou od pláží, na kterých snad ani nelze rozložit deku. Kefalonii se někdy říká Odysseovo království a tento název jistě není daleko od pravdy. Vždyť Ithaka je hodně blízko a průzračná voda se zlatými plážemi evokuje dokonalý ráj, který tu měl až do svého povolání do zbraně i sám mytický král.

Členitý terén, krásná scenérie středomořské oblasti

Nejvyšší hora Ainos mírně převyšuje naši Sněžku, takže se připravte i na horské túry, při nichž ochutnáte třeba i nějakou místní minerálku. Živá řecká hudba po večerech už jen dokresluje atmosféru! Západ je lehce hornatější oproti východu, ale je pravda, že na Kefalonii se nudit nebudete. Pokud se někdy setkáte i s přepisem jako Kefallonie, Kefallinia a podobně, nebojte – všechny varianty jsou v zásadě správné. Řecký překlad zní pak hodně jednoduše, nacházíte se totiž na ostrově plném krásných pláží!

Mimochodem, je tu také proslulá pláž Xi, pokud jste o ní někdy slyšeli – uprostřed bílých skal zaujme svým sytě červeným pískem a co víc, nikdo netuší, jak se podobný odstín vlastně přírodě podařilo vytvořit. Vypadá to tak trochu, jako byste se ocitli ve světě plném rzi. Oproti tomu pláž Myrtos je nejvyhledávanější na celém ostrově a milují ji nejen turisté. Je dokonale fotogenická a na Kefalonii s rozlohou necelých 800 kilometrů čtverečních, patří k unikátům. Pětatřicet tisíc stálých obyvatel, je to moc nebo málo na takový lehce hornatější ostrov?

Rybí trh a víno jako od bohů

Kdo by neochutnal místní dobroty, jako by snad na Kefalonii ani nebyl! Ostatně místní taverny přímo lákají k posezení, možná i posilnění před cestou do kopců nebo také jako odměna za úspěšně zdolané převýšení. Zajímavá je třeba i jeskyně Drogarati, jejíž stáří se odhaduje na celých 150 milionů let. Bohužel, oblast postihlo zemětřesení a malé městečko Argostoli mu skoro celé podlehlo, a to v roce 1953. Takže z architektury středomořské oblasti si moc nevychutnáte. Olivy, víno a fíky nebo jehněčí kotlety vás ale přesvědčí, že řecká kuchyně patří k těm nejlepším na světě…

Metropole Argostoli je v mnohém směru nové město – suvenýry i supermarket, trajekt přinášející spojení s Lixouri, ale také maják Fanari, symbol ostrova. Výlet do vesničky Markopoulo nebo tradiční řecké domečky v obci Assos a blízká pevnost z benátských časů? Vyberte si, co jen hrdlo ráčí a nezapomeňte, že nejen Kefalonie a Jónské moře skrývá tajemství spojené s Řeckem. Totiž, abyste nám rozuměli, také Santorini, Kréta a Mykonos stojí za hřích!

Booking.com