Zámek Slavkov, barokní nádhera nedaleko Brna

Zámek Slavkov (Česká republika)
Zámek Slavkov (Česká republika)

Díky bitvě, ve které porazil Napoleon Bonaparte spojená rakouská a ruská vojska, zná Austerlitz neboli Slavkov snad celý svět. Proslulý je však i zdejší zámek, který je reprezentantem barokního slohu a definitivně dostavěn byl ještě dlouhou dobu před tím, než do oblasti přišla francouzská armáda, konkrétně v roce 1769. Byl dlouhá léta pýchou rodu Kouniců a po zestátnění s koncem druhé světové války přešel do majetku státu. Dnes jej vlastní město Slavkov u Brna.

Dominik Ondřej z Kounic byl bohatým diplomatem

Slavkovské panství získal rod Kouniců už na počátku šestnáctého století a byl to právě diplomat v rakouských státních službách – Dominik Ondřej z Kounic – který inicioval rozsáhlou barokní rekonstrukci napříč věkem osmnáctým. Stihl ale zemřít ještě před dokončením a na práce musel dohlížet syn Maxmilián Oldřich, jenž svěřil práce italským stavebním mistrům a jak vidíme i dnes, jistě s tímto rozhodnutím neudělal chybu. Dominantou zámku Slavkov je kromě jiného i jeho park, necelých šestnáct hektarů zeleně dostalo znovu barokní háv, jako na počátku. Dočkal se toho díky mohutné rekonstrukci v sedmdesátých letech minulého století, která se inspirovala původními projekty italských stavitelů.

Tři fontány, sochy, stromové aleje. V někdejším místě sídla řádu německých rytířů ze třináctého století vzniká francouzská barokní zahrada, která se inspirovala zcela samozřejmě v okázalosti Versailles. Nechybí ani malý čínský pavilon z osmdesátých let osmnáctého století, bohužel se nedokázalo zachovat zahradní kasino nebo kašnu. Zatímco architekturu zámku si vzali do parády Italové, o zahrady a zeleň se postarali odborníci z Nizozemí.

A co všechno zajímavého najdeme na zámku Slavkov?

 Připraveno je hned několik prohlídkových tras, ve vybraných termínech a po předchozí rezervaci čekají na návštěvníky i hodně oblíbené oživené historické prohlídky – v nichž vás provede zámkem za zhruba hodinku dobové služebnictvo. Nahlédnout ale můžete i do míst, kde se vykonávalo právo útrpné a také na slavkovské bojiště, kde je opět nutností rezervace.

Dvojice základních prohlídkových okruhů a řada bonusů

Zámek Slavkov nabízí dva zajímavé prohlídkové okruhy – Historické sály a Historické salonky.  Veřejnosti je umožněn přístup do prvního patra, Historické sály jsou k dispozici mezi pondělkem a čtvrtkem mezi desátou a šestnáctou hodinou, během pátků a víkendů se pak otevírací doba prodlužuje do šesti večer.

Základní okruh vyjde dospělé na 130 korun, rodinné vstupné pak stojí 340 (dva dospělí, dvě děti). Nahlédněte do Sálu předků, odkud uvidíte Napoleonův balkon, Historického sálu, kde se podepsal po bitvě u Slavkova mír nebo fresky, jejichž autorem je proslulý malíř z jihu Evropy – Andrea Lanzani. A když už budete u Brna, katedrála Petra a Pavla či zámek Bučovice znamená ideálně strávený volný den…

Booking.com