Pula nabídne turistům velkolepý pohled do historie

Pula (Istrie - Chorvatsko)
Pula (Istrie - Chorvatsko)

Chcete se podívat, jak se žilo v období římského impéria? Tu možnost dostanete v jednom z nejnavštěvovanějších center Chorvatska, kterým je Pula. Město najdete na jihu Istrie, vzniklo už před více než dvěma tisíci lety a s takřka šedesáti tisícovkami rezidentů je v Chorvatsku na osmé příčce. Bylo administrativním centrem pro Istrii od římských časů až do začátku devadesátek, kdy bylo nahrazeno Pazinem. To ale rozhodně neznamená, že turistický zájem nějak ustal!

Romanizace začala v roce 177 před Kristem

Po dobytí římskými vojsky začala dlouhá éra rozkvětu. Istrie byla už obydlená, ale teprve na sklonku římského republikánství bylo vybudováno město, které dosáhlo až třicetitisícové populace a stalo se významným přístavem. Pula aréna, obrovský amfiteátr, se začal stavět na začátku Oktaviánovy vlády a dokončen byl v roce 68. Zub času ho nedokázal připravit o eleganci a nebýt Caenidy, Vespasianovy milenky, možná by nevypadal dnes tak báječně. Caenida se totiž v Pule narodila a přiměla císaře k velké investici, která překoná věky. Jen v Římě, Veroně nebo Capui je zachovalejší stavba, pokud tedy máte zájem o antický svět, nesmíte Pulu při návštěvě Istrie rozhodně minout! V dnešní době se tu už neodehrávají zápasy na život a na smrt, nýbrž hudební koncerty a divadelní kusy.

Pulské Aréně hrozil zánik, Benátčané nevěděli, jak ji využít a v šestnáctém století si chtěli budovat z kvalitního kamene jiné stavby, zejména přímo v centru své říše. Dobrá věc se však podařila a stavba stojí dodnes, i když jí hrozil zánik ještě v sedmnáctém věku. Vždy se ale postavil na odpor vůči světské moci někdo důležitý a významný, který zvrátil původní rozhodnutí. Jako by snad celou Pulu někdo ochraňoval? Bez amfiteátru, který sloužil také jako dobytčí trh v době po pádu Říma, by totiž nebyly místní architektonické skvosty úplné. Dnes tu zpívají Tom Jones či Sting, kapacita je zhruba pět tisíc diváků. A věřte nebo ne, Pula zažila díky amfiteátru i hokejové představení. Ročně sem přijde zhruba čtvrt milionu návštěvníků, což je pro Chorvatsko skvělé číslo. Výš už stojí jen památky Dubrovníku!

Turistické město se vším všudy?

Když se řekne Pula, mnohým se vybaví skvělá atmosféra a poklidné plynutí času, a to navzdory velké oblibě ze strany turistů. Pula si i přes ten mohutný zájem dokázala udržet své kouzlo, je také obklopena zelenými národními parky, jako je například severněji položené Brijuni. Mimo jiné místo, kde se tolik líbilo třeba Josipu Titovi.

Další zajímavé stavby? Je to třeba Pulský vítězný oblouk, jenž je někdy nazýván také „Sergiův“ podle Lucia Sergia Lepida, významného vojenského velitele z dob sklonku republiky a příchodu prvního římského císaře na scénu. Vítězný oblouk se výborně dochoval, i když bohužel – byl dříve součástí brány a hradeb, které neodolaly pokroku, jinak řečeno dalšímu rozšíření města v 19. věku. Místo je až magické, James Joyce si jej zamiloval a totéž platí o dalším umělci z dob dřívějších, slovutnému Michelangelovi.

Další památky, které stojí za zmínku

Herkulova brána, Augustinské fórum, ale také pravoslavný kostel svatého Mikuláše. Přesně tak, na prvním místě je pro turisty antika, ale i pozdější – byzantinská – éra za sebou nechala významné památky, které si určitě zaslouží pozornost. Kostel pochází ze šestého století, řada ikon ale pochází z renesančních dob. Dalším významným sakrálním skvostem Puly je kostel svatého Františka, pozdně románská stavba, která vznikla ve století třináctém.

Kulturní život je v Pule hodně bohatý, bary, diskotéky, ale i zábava pro turisty, kteří mají rádi operu nebo divadlo. Zapomenout bychom ale neměli na skvost, který láká hlavně děti. Akvárium v Pule je tu už prakticky dvacet let na místě někdejší rakouské pevnosti zvané Verudela. Nabídne pohled na Jaderské moře, které si takto projdete hezky suchou nohou a bez skafandru či kyslíkové bomby. A určitě nejde jen o živočichy, co byste viděli v Jadranu – akvárium nabídne i pohled na zástupce fauny severněji položených moří! V letní sezoně je otevřeno denně mezi devátou ranní a devátou večerní, turisté z celého světa tedy mají spoustu času se podívat mezi vodní nádheru. Samozřejmě to platí celoročně, i když v zimních měsících se zavírá už ve čtyři hodiny odpoledne.

Prohlédněte si s láskou celou Istrii

Města jako Pula jsou sice vzácná, ale Chorvatsko nabízí i mnohem více zajímavých perel. Istrie a její města Rabac, Poreč a Rovinj jsou relativně nedaleko Puly a malý výlet určitě neuškodí. Pokud jde o Pulu, ještě zmiňme historické a námořní muzeum Istrie nebo muzejní sály věnované olivovému oleji, což je istrijská specialita. V nedalekém Vodnjanu můžete navštívit olivovou farmu Chiavalon a podívat se, jak se pěstují a zpracovávají olivy. Vychutnejte si také oblázkové pláže nebo pestré možnosti sportů, nabízí se nejen tenis, ale i různé vodní aktivity. Pláže s Modrou vlajkou, tady už všichni znalci dobře vědí! Tancujte, bavte se a užívejte slunce!

Komentáře
Booking.com