Kam se vydat oslavit Velikonoce?

Kam vyrazit na Velikonoce? Oslavy ve Španělsku
Kam vyrazit na Velikonoce? Oslavy ve Španělsku

Čeká vás pár dnů volna a nechcete trávit svátky jara v domácím prostředí? Poznejte nové kraje, nabízí se i skutečná exotika. Pokud nemáte dostatek inspirace, kam byste mohli tentokrát vyrazit, dáme vám pár pěkných tipů. Příjemné jarní počasí, kdy ještě nepanují velká vedra a příroda je v plném rozpuku, se bude líbit i mnoha romantickým duším. Malý výlet nikomu neuškodí, můžeme se podívat do vybraných evropských destinací, ale klidně také na jiné kontinenty. Začít lze třeba v Itálii, kde se nepeče velikonoční beránek, ale sladká buchta ve tvaru holubice zvaná colomba.

Bologna je historickým klenotem

Pokud jste si zamilovali region Emilia Romagna, vydejte se oslavit Velikonoce přímo do jeho srdce. Italové pojímají tyto svátky jako setkání pro celou rodinu, takže v ulicích budete mít volné pole k fotografování a sdílení zážitků. Pokud si chcete užít tradiční zvyky, které jsou tu už od středověku, vydejte se do města Bologna na Velikonoční pondělí. Namístě je pohodlnější obuv, čeká na vás přes čtyři kilometry cesty ke kostelu Blahoslavené Panny ze San Luca. Barokní stavba z 18. století vám nabídne i hezký výhled na široké okolí, je asi 300 metrů nad úrovní města.

Jižní Afrika láká dobrodružné cestovatele

Kdo si chce užít velikonoční svátky v Africe, je vřele vítán! Pokud si rádi užíváte tekutou révu v červeném provedení a máte rádi tradici spojenou s tímto jarním obdobím, nabízí se jihoafrické město Stellenbosch. Univerzitní oblast se čtyřmi staletími historie láká i na tradiční speciality. Zkuste sladké pečivo koesister, kořeněnou pochoutku ze zeleniny s názvem chakalaka nebo pokrm z mletého masa bobotie.

Turecký Efez nabídne i antické památky

Dbá se tu na tradici, Efez v dnešním Turecku vzpomíná i na dobu, kdy v oblasti vládla řecká kultura. Právě toto město je pro věřící velmi přitažlivé, právě zde je Dům Panny Marie alias Meryem Ana Evi, kde na turisty čeká několikahodinová procházka lesní cestou (připraven je také autobus). Byla by škoda vynechat antické skvosty, jako je místo, kde kdysi stál Artemidin chrám nebo Celsova knihovna.

Málaga aneb procházka po Andalusii

Španělsko se svou katolickou tradicí slaví Velikonoce skutečně ve velkém stylu. Každý kostel v Malaze má svoje procesí, která procházejí už týden před vyvrcholením svátků jara. Abyste si je mohli užívat v plné parádě, musíte si rezervovat místo už několik měsíců dopředu. Málaga má tradici už po téměř tři tisíciletí, nabídne maurskou pevnost Alcazaba nebo rodný dům Pabla Picassa. Proslulá je také býčí aréna La Malagueta, kam se vešlo více než čtrnáct tisíc diváků.

Uzbekistán nabídne ukázku starých tradic

Pravda, Uzbeci neslaví Velikonoce v našem stylu, v bývalé sovětské republice je výrazná islámská většina. Na programu je jarní festival Nowruz, který má své kořeny už v dávné Persii. Začíná jaro, zdobí se vajíčka, v ulicích se slaví a počasí je velmi přívětivé. Poznejte starobylá města, jako je Samarkand nebo Taškent. A také zjistěte, že původní indoevropské kultury jsou si vlastně hodně podobné, pokud jde o slavení svátků, v nichž je hlavním tématem vítězství jara nad vládou zimy.

Polská Vratislav nabídne krásnou architekturu

Umělé palmy v ulicích, ale také architektura, která připomene středověkou slávu města. Pokud jde o Vratislav, můžete si prohlédnout tisíciletou historii na rynku, jenž zdobí stará radnice s gotickou tváří, ale také kostel svaté Alžběty. Ve Vratislavi najdete i památku UNESCO v podobě Haly století, velikonoční menu zdobí koláč Mazurek nebo tradiční žitná polévka.

Na závěr se podívejme do Kolumbie

Karibské pobřeží a tradiční oslava v katolickém duchu, takové budou Velikonoce v Cartageně. Město, které dostalo název od své španělské předlohy a jehož centrum je na seznamu UNESCO, nabídne tropické klima a má téměř milion obyvatel. Milovníky architektury určitě osloví sakrální stavby, které pochází ještě z dob španělského kolonialismu. Možná se ale vydáte i na Krétu, do mexického horského městečka Taxco nebo do Kodaně. Ovšem, i v těchto destinacích bude velikonoční veselice něčím jedinečná!

Booking.com