Malebná Bystřice nad Pernštejnem je obklopena nádhernou přírodou
Bystřice nad Pernštejnem je město na západě Moravy, které má co nabídnout každému návštěvníkovi. Město má dlouhou a zajímavou historii, která se odráží v jeho památkách a tradicích. Bystřice je také obklopena nádhernou přírodou, která láká k procházkám nebo cyklistice. V tomto článku se dozvíte, jak toto město vzniklo a jak se vyvíjelo, co v něm můžete obdivovat a poznávat a jaká další místa v okolí si nesmíte nechat ujít.
Historie Bystřice nad Pernštejnem
Historie Bystřice nad Pernštejnem je dlouhá a pestrá. Město vzniklo ve 13. století jako osada na břehu řeky Bystřice, která mu dala jméno. Zakladateli byli páni z Medlova, kteří zde zřídili své správní středisko. První písemná zmínka o Bystřici pochází z roku 1238, kdy zde už stál farní kostel svatého Vavřince.
Ve 14. století se Bystřice stala součástí pernštejnského panství a začala se rozvíjet jako hospodářské a obchodní centrum okolních vsí. V té době bylo také založeno náměstí trojúhelníkového tvaru nad kostelem a město získalo pečeť s černým orlem na stříbrném poli. V roce 1446 se majiteli města stali samotní páni z Pernštejna, kteří podporovali jeho růst a bohatství. Za jejich vlády Bystřice získala různá privilegia, jako právo várečné, mílové, tržní nebo právo meče. V roce 1580 byla Bystřice povýšena na město císařem Rudolfem II.
V roce 1588 prodal Jan z Pernštejna celé panství i s hradem Pernštejnem městu Brnu a ukončil tak éru pernštejnskou. Od té doby se majitelé města často měnili a Bystřice prožila řadu historických událostí a změn. Za třicetileté války procházela městem švédská vojska, která jej vypálila a vyplenila. V roce 1680 postihla Bystřici morová epidemie, která si vyžádala mnoho obětí. V 18. století bylo město několikrát postiženo požáry, které zničily část domů i kostel. V 19. století se Bystřice zapojila do národního obrození a kulturního života. V roce 1848 se konal první bystřický jarmark, který se stal tradiční akcí. V roce 1869 byla otevřena železniční trať Brno - Tišnov - Žďár nad Sázavou, která přispěla k rozvoji dopravy a průmyslu. V roce 1881 dostalo město oficiální název Bystřice nad Pernštejnem.
V 20. století se Bystřice nad Pernštejnem podílela na boji za samostatnost Československa i na odboji proti nacistické okupaci. Za druhé světové války bylo město bombardováno spojeneckými letadly a osvobozeno Rudou armádou v květnu 1945. Po válce se Bystřice nad Pernštejnem stala součástí Kraje Vysočina a pokračovala v rozvoji svého hospodářství, školství a kultury. V roce 1960 byl otevřen sportovní areál s bazénem, v roce 1975 bylo dokončeno sídliště Na Strání, v roce 1980 bylo otevřeno městské muzeum. Po sametové revoluci v roce 1989 se Bystřice nad Pernštejnem stala opět samosprávným městem a navázala partnerské vztahy s dalšími městy v Česku i v zahraničí.
Současná Bystřice nad Pernštejnem
Dnes je Bystřice nad Pernštejnem poklidným městem s více než 7 800 obyvateli, které je přirozeným střediskem kulturního a společenského života. Můžete zde navštívit několik pamětihodností, jako je kostel svatého Vavřince z 15. století, městské muzeum s expozicemi o historii a přírodě regionu, centrum Eden - ráj inspirace a poznání, kde si můžete vyzkoušet různá řemesla ve starobylých chaloupkách nebo nakouknout do panského bydlení. Vydat se můžete i do nedalekého památníku holokaustu v Hodoníně u Kunštátu Město také pořádá různé akce, jako jsou dny otevřených dveří hasičského záchranného sboru, výstavy obrazů, jezdecké akce nebo bleší trhy spojené s pejskiádou. Milovníky veteránů jistě nadchne místní Veterán – Tatra – Klub s velkou sbírkou starých vozů.
Další zajímavosti v okolí
Bystřice nad Pernštejnem je výborným výchozím bodem pro poznávání dalších turistických zajímavostí v okolí. Nedaleko od města se tyčí hrad Pernštejn - jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších hradů v Česku. Hrad byl založen ve 13. století a postupně rozšiřován a přestavován. Dnes si zde můžete prohlédnout nádvoří, kapli, rytířský sál, zbrojnici, mučírnu nebo věž s vyhlídkou na okolní krajinu.
Dalším nedalekým hradem je Zubštejn - zřícenina gotického hradu z 14. století, která se nachází na skalním ostrohu nad řekou Bystřicí. Hrad sloužil jako strážní a správní středisko pernštejnského panství a byl opuštěn v 16. století. Zajímavostí je, že hrad byl postaven bez použití malty a jeho zdi jsou složeny z kamenů spojených železnými svorníky. Z hradu se dochovaly části obvodových zdí, brány, paláce a věže.
Pokud máte rádi přírodu, můžete se vydat na rozhlednu Karasín - dřevěnou stavbu s kovovou konstrukcí, která byla otevřena v roce 2002. Rozhledna je vysoká 30 metrů a nabízí krásný výhled na Bystřici nad Pernštejnem, hrad Pernštejn a Žďárské vrchy. U rozhledny se také nachází sportovně rehabilitační areál s bazénem, tenisovými kurty, minigolfem a dalšími aktivitami.
Další tipy na výlet v okolí Bystřice nad Pernštejnem jsou například:
Zřícenina hradu Pyšolec - gotický hrad z 13. století, který byl opuštěn v 17. století. Z hradu se zachovaly části zdí, brány a sklepení.
Zřícenina hradu Aurešperk - gotický hrad z 14. století, který byl pobořen za třicetileté války. Z hradu se dochovaly části zdí, paláce a věže.
Zámek Lysice - renesanční zámek z 16. století s anglickým parkem a muzeem Karla Čapka. Zámek je prohlášen za národní kulturní památku a nabízí expozice o historii zámku, životě Karla Čapka a jeho díle.
Přehrada Vír - vodní nádrž na řece Svratce s možnostmi koupání, rybaření nebo vodních sportů. U přehrady se také nachází naučná stezka o historii a přírodě regionu.
Westernové městečko Šiklův mlýn - zábavný areál s replikami budov Divokého západu, kde si můžete užít westernové show, jízdu na koni nebo vláčku nebo navštívit indiánskou vesnici nebo muzeum voskových figurín.
Bystřice nad Pernštejnem a její okolí je skvělou destinací pro všechny, kdo hledají spojení historie, kultury a přírody. Můžete zde objevovat středověké hrady a užívat si nádherné přírody Vysočiny.
Jaroslav Hruška | 5.5.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
-0,8°C
|
Předpověď počasí |