Sagunto – kde začala Druhá punská válka
Jste-li ve Valencii a přemýšlíte o nějakém výletu po okolí nenechte si ujít Sagunto. V městě žije okolo 60. tisíc obyvatel a kromě auta se sem dostanete i vlakem. V samotném městě stojí za zmínku snad jen gotický kostel Santa María ze 14. století, ale na kopci nad městem se vyřádí všichni přátelé historie. Nachází se zde totiž rozsáhlé ruiny pevnosti, která přečkala všechna možná období. Nejvýznamněji vstoupila pevnost do historie dvě století před naším letopočtem.
Sagunťané v té době byli významnými spojenci starověkého Říma. V oblasti kde stojí pevnost probíhala hranice mezi územím spadajícím pod římský vliv a územím kolonizovaném Kartágem. Kartaginci ovšem nebyli s touto hranicí příliš spokojeni a tak jednoho dne se dalo jejich vojsko na pochod a prvním opevněním, které jim stálo v cestě bylo Sagunto.
V čele armády stal mladý vojevůdce Hannibal, jehož jméno časem začalo strašit všechny Římany. Pevnost odolávala řadu měsíců, ale když zahynuli všichni muži, pevnost padla. Psal se rok 214 př.n.l. a od té doby toto datum trápí všechny školáky, protože začala Druhá punská válka. Hannibal si postupně podmanil celou Iberii a jeho dlouhé tažení pokračovalo slavným přechodem Alp. Toto je však již jiný příběh a podrobně si jej můžete přečíst na této stránce a my se vrátíme zpět na kopec nad Saguntem.
Ruiny opevnění jsou velmi rozsáhlé a prohlídka vám zabere tak dvě hodiny. Příjemné je, že se naplatí vstupné, ale pro návštěvu zvolte radši ráno nebo večer. Uprostřed léta jsou sluneční paprsky na vrchu vražedné a není se kam schovat do stínu. Kromě zbytků opevnění zde zůstal dochován amfiteátr. Ten pochází z 1. nebo 2. století, tedy z doby, kdy již město zase ovládali Římané. Jednotlivé stupně jsou vytesané do vápence a údajně se sem vleze okolo 10 000 diváku, čemuž se mi samotnému nechce věřit. Divadlo má výbornou akustiku a tak je využíváno dodneška pro různé akce.
O pár století starší památkou je Dianin chrám, který byl postaven někdy mezi 5. a 4. stoletím př.n.l. Dianin chrám byl údajně jedinou stavbou, kterou Hannibal uchránil před zničením při dobytím města Puny. Archeologické muzeum naleznete poblíž již zmíněného amfiteátru. V muzeu jsou sbírky iberských, římských a hebrejských nálezů.
Pokud vás historie nezajímá tak i přesto stojí za námahu vyšplhat do pevnosti, protože je z ní nádherný výhled do okolí. Když člověk šlape na vrch v horkém španělském počasí, uvědomí si jaká to musela být strašná dřina vyškrábat se sem v plné zbroji a dobývat nedobytné hradby.
Pokud chcete více poznat Pyrenejský poloostrov tak si nenechte ujít další zajímavá místa. Vzdálenosti jsou zde sice značné, ale milovníci historie a staré architektury budou určitě nadšeni. Asi 350 km západně od Valencie se nachází hlavní město Španělska Madrid a v jeho okolí najdete hned čtyři perly, které stojí za návštěvu. První z nich je Avila, město které obepíná prstenec gotických hradeb, které hned tak někde neuvidíte. Další úžasným místem je Toledo, které bývalo kosmopolitním centrem Španělska ve středověku. Segovia zase nadchne milovníky římských aquaduktů a středověkých hradů. Čtveřici uzavírá El Escorial, úžasný klášter vybudovaný významným španělským králem Filipem II.
Jaroslav Hruška | 15.11.2005
Aktuální počasí v destinaci
|
15,1°C
|
Předpověď počasí |