Alžírsko - Nejnebezpečnější místo na světě pro turisty!
„Nedáme dopustit na blesk, který ničí. Potoky krve prolévá, jasnými příznaky vln. Létat hrdě na vysokých horách. To, že jsme povstali, ať žijeme nebo zemřeme, jsme rozhodnuti, že Alžírsko bude žít - Jsme vojáci ve vzpouře za pravdu a bojujeme za naši nezávislost. Když jsme mluvili, nikdo neposlouchal, proto jsme využili hluku střelného prachu jako našeho rytmu. A tak je zvuk kulometů naší melodií…“ Tak začíná Qassaman, hymna Alžírské demokratické a lidové republiky. V posledních letech si do této země troufla cestovat jen hrstka odvážlivců. Někteří z nich se nikdy nevrátili, napsal v roce 2006 časopis Koktejl. Dnes se poznávací zájezdy do Alžírska objevují v nabídkách cestovních kanceláří stále častěji, ale i tak vás zájezd na dvanáct dní vyjde na více než čtyřicet tisíc korun za osobu. V zemi, kde byly od roku 1992 zmrzačeny tisíce lidí, jsou k vidění i poměrně neobvyklé reklamní poutače na protézy.
Vznik terorismu v Alžírsku
Koncem roku 1991 se tu konaly parlamentní volby, které vyhrála radikální strana islámská fronta spásy (FIS). Jejím cílem bylo vyhlásit islámskou republiku podobnou Íránu. Ti, co byli u moci se zalekli. Druhé kolo se neuskutečnilo a nově ustanovená nejvyšší rada výsledky anulovala, vyhlásila výjimečný stav a rozpustila FIS. Nejmilitantnější členové uskupení byli popraveni. FIS, ale nezanikla, přešla do ilegalit a začala se mstít. Následovaly útoky a pumové atentáty. Vláda byla bezmocná a nesmyslné vraždění probíhalo téměř po celé zemi. Dodnes si vraždění vyžádalo přes sta tisíc obětí.
Alžířané a berbeři
Alžírsko je druhým největším státem černého kontinentu. Okolo 90% Alžířanů žije v severní, pobřežní oblasti, zbytek, 1,5 milionu lidí, žije v jižních pouštích, převážně v oázách. Na alžírském území tvoří kmenová sdružení Kabylů, Mozabitů a Tuaregů zástupce Berberských kmenů. Pro Alžírsko jsou důležití. Úředním jazykem je sice arabština, přesto většina lidí mluví berberskými dialekty.
Slavní Alžířané
V povědomí lidí se z Alžířanů asi nejvíce usadil slavný fotbalista Zinedine Zidane, který byl jedním z nejlepších hráčů posledního desetiletí. Zidane je pouze poloviční Alžířan, on sám se narodil v Marseilles. Vrcholem jeho kariéry bylo mistrovství světa 2006 v Německu, kde se Francie probojovala do finále, ale prohrála tam s Itálií na penalty. Zidane se ve finále postaral o jeden z nejslavnějších momentů své kariéry, když v nastaveném čase udeřil Itala Marca Materazziho hlavou do hrudi, za což byl vyloučen. Další velmi slavnou osobností v literárním světě je Albert Camus. Pocházel z francouzsko-španělského manželství. Narodil se v Mondovi (v Alžírsku, které bylo tehdy francouzskou kolonií), kde po otcově smrti na Marně vyrůstal v chudinské čtvrti. O Alžírsku navíc tvrdil, že je zemí nepoužitelné a nenahraditelné krásy. Dalšími zářícími hvězdami Alžírska je například zpěvák Cheb Khaled, který se považuje za alžírského Honzu Nedvěda. Známe i herce Jean-Claude Brialy, který se v roce 1998 objevil ve snímku Hrabě Monte Cristo, nebo Auteuil Daniel, ten svoji první francouzskou filmovou cenu César obdržel za snímek Manon od pramene z roku 1986.
Negramotnost a vzdělání v zemi
Od roku 1973 platí v Alžírsku povinná školní docházka, přesto je negramotnost pořád poměrně vysoká (cca 30%, převážně obyvatelé venkova a hlavně ženy). Děti pracují už od útlého věku a do školy chodí jen krátce nebo vůbec. Nejstarší alžírská univerzita byla založena v roce 1879, v současné době je jich celkem dvanáct.
Alžírské reálie
Všichni víme, že hlavním městem této bývalé kolonie je Alžír. Jméno Alžír je odvozeno od “Al-Džazaír” = ostrovy, zřejmě kvůli čtyřem ostrůvkům, které leží blízko pobřeží a byly připojeny roku 1525 k Alžírsku. Je to významný přístav s více než 1,5 miliony obyvatel. Město je též nazýváno jako Bílý Alžír (Alger la Blanche); tento název získalo díky bílým zdem domů, které se z kopců v okolí města svažují až k břehu Středozemního moře. Nezávislost na Francii získala, tato bývala kolonie, už 19. března 1962. Pokud se rozhodnete vyrazit do Alžírska připravte si alžírské dináry, jeden dinár má sto centimů. To je asi 33 českých korun. Teploty se tu pohybují v lednu okolo 12 °C a v červenci asi kolem 24°C.
Barbora Walterová Benešová | 14.3.2013
Aktuální počasí v destinaci
|
10,3°C
|
Předpověď počasí |