La Rioja nabízí ta nejlepší španělská vína

Vinotéka v Logroňo (La Rioja - Španělsko)
Vinotéka v Logroňo (La Rioja - Španělsko)

Patříte mezi milovníky dobrého vína? Pak určitě navštivte španělskou provincii La Rioja, kde ochutnáte ta nejznámější a také nejlepší španělská vína. O popularitu místních vín se překvapivě zasloužili Francouzi.

Proč je zdejší víno tak dobré

Ptáte se, jak došlo k tomu, že se právě španělské víno z oblasti La Rioja stalo tím nejlepším, které Španělsko má? Jak vyplývá z následujícího příběhu, neštěstí jednoho často bývá u zrodu velkého úspěchu druhého. Když francouzské vinice zpustošila phylloxera, vydali se francouzští vinaři pro zdravé sazenice do sousední země. Španělsko, tedy konkrétně oblast La Rioja, jim je rádo poskytlo a na oplátku za to od vinařské mekky získalo mnoho cenných znalostí, díky nimž dostala výroba místních vín nový rozměr. Samozřejmě, že ke kvalitě vín z této oblasti přispívá také ideální poloha: mírné klima, kde není o srážky nouze. Vína z oblasti La Rioja patří společně s francouzskými víny ke světové špičce. Na lahvích proto také najdete označení D. O. Ca., což je označení pro víno s nejvyšší kvalitou původu.

Vinařská oblast La Rioja

Vinařská oblast La Rioja se rozkládá pod Pyrenejským masívem v údolí řeky Ebro. Název La Rioja je však odvozen od jiné řeky, která územím protéká, Rio (španělsky řeka) Oja. Centrem regionu je město Haro. V oblasti La Rioja se pěstuje celkem sedm odrůd vína, 4 červené a 3 bílé. La Rioja se člení na tři další oblasti: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja. Každá z těchto oblastí přitom nabízí odlišný typ vína. Rioja Alta připomíná kraj Champagne, zdejší jemná elegantní vína svou chutí skutečně připomínají šampaňské.

Rioja Alavese je známá víny lahodné ovocné chuti. Lahodná červená vína z oblasti Rioja Baja jsou velmi těžká, a proto opatrně při jejich ochutnávce. Jedno však mají všechny podoblasti společné. Vína se vyrábějí v malých rodinných vinařstvích. Mezi nejznámější patří vinařství Cvne, Bodegas Bilbainas, Muga a Bodegas Marquéz de Riscal. Pokud se chcete vypravit na návštěvu těchto vinařství, tak se vám může hodit tip na ubytování v kempu v Haro.

Vína dle zralosti

A ještě se pojďme podívat dělení vín podle zralosti. Dle stupně zralosti se vína Rioja se dělí do čtyř kategorií. Mladé víno Sin Crianza (doba zrání činí jen několik měsíců), dále Crianza (s dvouletou dobou zrání), Reserva (s tříletou dobou zrání) a konečně víno Gran Reserva, které zraje minimálně 2 roky v sudu, a poté alespoň 3 roky v láhvi. Vína Crianza a Reserva jsou velmi silná, obsah alkoholu se pohybuje kolem 14% a lze je přirovnat k francouzskému Bordeaux. Jak vidíte, místní vinný lístek je velmi pestrý, a proto zde jistě najdete víno, které si oblíbíte. Přeji Vám příjemný degustační výlet.

Booking.com