Benátky a karneval

Karneval v Benátkách (Itálie)
Karneval v Benátkách (Itálie)

Benátkách, stejně jako v dalších městech Itálie najdeme spoustu kulturního vyžití a událostí, které si budeme pamatovat jako jedinečné zážitky. Jedním z těchto událostí je světoznámý benátský karneval, na který určitě nezapomenete, pokud budete mít tu čest se jej zúčastnit.

Benátky a karneval jsou dvě slova, která k sobě jednoznačně a neodmyslitelně patří. Benátský karneval se koná každým rokem přesně deset dnů před takzvanou Popeleční středou (jeho termín je tedy proměnlivý v souvislosti s prvním jarním úplňkem – tedy Velikonocemi). Popeleční středa znamená v římskokatolickém liturgickém kalendáři první den postní doby. Připadá na 46. den před samotnou Velikonoční nedělí. Slovo „karneval“ v překladu vlastně znamená „zřeknutí se masité stravy“. Je to tedy jinými slovy poslední možnost, jak si užít všech příjemných stránek života před obdobím, které náleží již tradičně půstu….

Spojení Benátky a karneval se datuje vlastně už od konce 11. století a stalo se jednou z tradičních součástí tamního společenského života, na které se jeho obyvatelé každoročně velmi těšili a s nadšením připravovali. Někdy během osmnáctého století začala tato zajímavá tradice upadat a k “restauraci“ pojmu karneval v jeho pravém smyslu došlo až v dvacátém století, konkrétně „až“ roku 1979. Dnes patří mezi velice populární události, na které se pravidelně sjíždějí turisté z celé Evropy. Narazíte zde na nepřeberné množství různých originálních maškarních kostýmů, masek a podobně. Pořádají se také zábavné průvody městem. Na hlavním náměstí San Marco se pořádají zajímavě vypadající vystoupení plné živé hudby a řada jiných zajímavých událostí, kterých se návštěvníci karnevalu mohou samozřejmě zúčastnit.

Co se týká masek a kostýmů, poměrně oblíbené jsou divadelní figury z proslulé Commedie dell’arte, ale dále třeba také morový doktor s typickou zobákovou maskou (do které se dávaly různé bylinky mající za úkol odvrátit od nositele všudypřítomnou morovou epidemii) a svou roli zde sehrávají například i kurtizány. V oblasti kostýmů na karneval se také stíraly společenské rozdíly, šlechta a služebnictvo se často scházely v podobných úborech…

Budete-li návštěvníky karnevalu v Benátkách, můžete si nechat na ulici třeba pomalovat obličej nebo si zakoupit pouze vtipně laděný klobouk, pokud se vám zrovna nechce utrácet velké peníze za kompletní kostým. Jako účastníci karnevalu byste měli rozhodně ochutnat typickou benátskou pochoutku, která se vlastně prodává pouze během karnevalového veselí. Nazývá se „frittelle“ a jen tak pro představu – je velmi podobná našim koblihám, takže vlastně jen ochutnáme jinou evropskou variaci „naší kuchyně“ :-)

Pobyt nebo stravování se zrovna v Benátkách nepatří mezi nejlevnější, ale jsou zde samozřejmě různé alternativy a za tu podívanou pár eur navíc rozhodně stojí. Co takhle vyzkoušet cenově výhodné ubytování v Mestre?

Booking.com