Eger - město červeného vína

Eger (Maďarsko)
Eger (Maďarsko)

Šedesátitisícový Eger leží nedaleko Tokaje a jeho malebných údolí. Stejně jako jeho slavnější soused je ale pověstný díky kvašení vinných hroznů, tentokrát jde hlavně o skvěle chutnající červené víno. Pili jste někdy takzvaný Bikavér, neboli Býčí krev? Stejně jako například bulharská Zaječí krev jde o oblíbenou "zvířecí" odrůdu vína, která je rozšířená po celé Evropě. A proč se mu vlastně takto přezdívá? V polovině šestnáctého století se totiž město muselo bránit další velké invazi, po vpádu Mongolů se do Evropy hrnuli Turci. Obránci města, kteří se museli postavit mnohonásobně početnějšímu osmanskému vojsku (hovoří se až o pětadvacetinásobné přesile) pili právě toto červené víno, které jim údajně dodávalo obrovskou sílu. Zděšení Turci věřili, že síla obránců spočívá v popíjení býčí krve, a tak vznikla ona slavná legenda...

Turci se přesto do města probojovali a v roce 1596 jej jmenovali metropolí celé provincie. O století později ale byli opět vyhnáni rakouskými jednotkami a jediné, co po nich v širokém okolí zbylo, je minaret, na jehož vrchol vede takřka sto schodů a na úzkém schodišti se asi hodně zapotíte. V Egeru, který je dnes jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací celého Maďarska, najdeme na jednu stranu mnoho renesančních sakrálních památek, ale i klasické panelové domy, typické pro druhou polovinu dvacátého století, které do historického prostředí města samozřejmě až tolik nezapadají. Poměrně známou památkou Egeru je bazilika, postavená v neoklasicistním stylu v roce 1836. Historické motivy všude kolem a jedinečný interiér této církevní stavby se bude určitě líbit.

Mezi nejznámější budovy tohoto města patří tamní hrad, na němž odolali ovínění obránci prvnímu tureckému úderu v roce 1552. Čtyřicesitisícová turecká armáda na dva tisíce obránců zkrátka nestačila, hrad byl rozbořen až začátkem osmnáctého století coby habsburská msta. Hrad byl ještě v 50. letech minulého století využíván jako kasárna, dnes je ale opět přístupný veřejnosti. Szépasszonyvölgy, neboli Údolí krásné ženy, leží nedaleko města a je přímo obsypané krásnými hrozny, ze kterých se později lisuje úroda Bikavéru.

Pokud vás spíše láká sportovní vyžití nebo procházka kolem malého jezírka s fontánkami, navštivte v Egeru takzvaný Érsekkert (Biskupova zahrada). Veřejnosti slouží tento parčík rozkládající se na dvanácti hektarech už celé jedno století, nicméně fontánka byla vybudována teprve v roce 2000. Asi není žádným překvapením, že v těchto prostorách pořádali uherští grófové své lovecké zábavy... Termální lázně, bílé i červené víno vysokých kvalit a opravdu zajímavé církevní i světské stavby, to je ve zkratce Eger, který určitě stojí za to navštívit.

Aktualizace 31.10.2021
Booking.com