Hrad Seebenstein, jeden z nejkrásnějších rakouských hradů

Hrad Seebenstein (Rakousko)
Hrad Seebenstein (Rakousko)

V takřečených Dolních Rakousích si přijde na své každý, komu se zalíbila medievální architektura. Jedním příkladem za všechny může být třeba hrad Seebenstein, jenž byl založen už před takřka tisíci lety a prošel si skutečně pohnutou historií. Obléhání Turky, které nebylo pohříchu vůbec úspěšné, ale zanechalo bohužel značné škody. Osud letité zříceniny, která začala být rekonstruována relativně nedávno. Asi jako každý středověký hrad, i zde je připojená obec, jmenuje se stejně a má něco přes tisíc lidí. Pojďme se proto na hrad Seebenstein podívat trochu zblízka. Jak se k němu dostaneme?

Když jedete z Vídně na jih, nemůžete hrad Seebenstein určitě minout

Nejvíce návštěvníků se k hradu dostane při cestě z Vídně do Grazu (resp. Štýrského Hradce, chcete-li), uvidíte jej po levé straně. Když zaparkujete pod hradem, pořádně se ještě posilněte – protože vás čeká asi dvacet minut trvající výšlap do trochu ostřejšího kopce. Nu, nevadí, alespoň si můžete provětrat plíce díky nádhernému ovzduší, které dokonale reprezentuje snad celé Rakousko.

Zajímá vás vstupné? Pro dospělé je to pět eur, studenti zaplatí o euro méně, pro děti do patnácti let je poplatek dvě eura. Docela symbolické, alespoň při významu tohoto hradu pro rakouskou historii. Samozřejmě nejde jen o hrad jako takový a muzeum v jeho zdech, protože když na začátku sedmnáctého století vznikl dnešní zámek, byl to pořád jen začátek. Jan I. Lichtenštejn koupil zdejší panství v roce 1823 a nechal na vedlejší skále vystavět umělou zříceninu, která dnes sluje „Türkensturz“. A byla by jistě škoda ji nenavštívit také, protože jak vám řekne každý, kdo zde byl – na ten výhled vážně nelze zapomenout!

Hrad Seebenstein má mohutné vnější opevnění, obdivovat můžete gotické plastiky

Hrad Seebenstein je samozřejmě krásný i uvnitř, o čemž se můžete snadno přesvědčit. Čtyřpatrový palác ukrývá hradní muzeum s Haydnovým pokojem, ale také sálem doslova přetékajícím pozdně gotickými plastikami madon. Milovníci sakrálního umění si tohle prostě nesmí ani v nejmenším nechat ujít, to je přeci jasné…

Stavba mnohokrát změnila své majitele, kromě již zmíněných Lichtenštejnů tu byli pánové Pergeni, za nichž začal hrad chátrat, dnes tu jsou hradními pány Nehammerové, a to již od roku 1942. Když se ale řekne Rakousko, je to skoro synonymum pro více malebných hradů. Připomeňme si třeba hrad Hochosterwitz, jemuž Slovinci říkají Ostrovica, jednu z největších korutanských atrakcí. Pozor, otevřeno je zde pouze mezi dubnem a říjnem, což je možná u památek trochu nestandardní, ale je třeba s podobnou věcí počítat. Představovat Vídeň by bylo jistě pověstným nošením dříví do lesa, totéž pak platí pro historické město Graz, tedy Štýrský Hradec.

Booking.com