Plovdiv je druhým největším městem Bulharska

Staré centrum Plovdivu (Bulharsko)
Staré centrum Plovdivu (Bulharsko)

Plovdiv je druhým největším městemBulharsku. Dle mého názoru je to město, kde si každý najde něco. Je tu mnoho historických památek, muzeí, galerií, ale i fajn kaváren, zelených párků, krásných výhledů a kulturních akcí. Letos je navíc město Plovdiv vybrán jako hlavní město kultury pro letošní rok, což je velká pocta.

Doprava do Plovdivu

Do Plovdivu je třeba se dostat z letiště v Sofii, Istanbulu nebo Varně a poté vlakem či autobusem. Samotný Plovdiv má menší letiště, ale ne pro mezinárodní lety.

Doprava přímo ve městě má mnoho linek, ale vše relativně přehledné. Jízdenky na jednotlivé spoje v rámci MHD se kupují u konduktora (průvodčího), který jezdí v jednotlivých spojích společně s řidičem. Na meziměstské nebo dálkové autobusy se jízdenky kupují u řidiče nebo dopředu na nádraží. Některé společnosti mají i online systém nákupu jízdenek. Pokud jste student, určitě si vyřiďte studentskou kartu, jelikož poté můžete jezdit se slevou 50 %.

Taxíky jsou v Bulharsku relativně levné, ale pokud řidič uvidí, že jste cizinec, bude zkoušet vás obrat. Jestliže tedy chcete využívat taxi, stáhněte si aplikace, kde dopředu vidíte přesnou cenu jízdy.

Co navštívit v Plovdivu

Plovdiv je relativně rozlehlé město, avšak centrum se dá projít za jedno odpoledne. Od vlakového nádraží je centrum (ulice od hlavní pošty dále) cca 20 minut pěšky příjemnou procházkou. Poté následuje hlavní rozlehlá ulice, kde jsou obchody s oblečením, suvenýry, jídlem, restaurace, kavárny atd.

Na konci této ulice narazíte na mešitu Džumaja Džamíja ze 14. století. To je místní důkaz multikulturalismu i v dnešních dnech. Bulharsko je relativně tolerantní k menšinám, a tak není problém tu na ulici spatřit Turka, Makedonce nebo Řeka. A vzhledem k tomu, že je ve městě mnoho univerzit, Plovdiv je častým výběrem pro studenty programu Erasmus. A i díky tomu personál ve službách umí anglicky nebo německy.

Většina památek města se nachází v části starého města. V Plovdivu je možné vidět památky jak z období starověku, středověku, tak i současnosti. A tím je Plovdiv velmi rozmanitý!

Největším turistickým lákadlem je zcela jistě římský amfiteátr, do kterého je možný přístup. V létě se tu koná mnoho koncertů nebo divadelních představení. Další antickou památkou je starověký římský stadion, který byl ve své době ohromný. A následně i antické fórum, ale z toho se nám dochovala jen část. Mezi nejstarší památku patří thrácké opevnění, ale taktéž se nám do dnešní doby zachovala jen část.

Také tu najdeme mnoho křesťanských kostelů. Bulhaři jsou z valné části pravoslavní, ale nalezneme tu kostely i katolické. Za návštěvu stojí např. kostel Panny Marie, kostel sv. Ludvíka nebo kostel sv. Mariny.

Milovníkům muzeí a galerií doporučuji návštěvu místního etnografického muzea, archeologického muzea, Národní opery nebo Národního divadla. Přes období jaro-podzim se po městě koná mnoho kulturních akcí, včetně různých divadelních představení, oper nebo koncertů.

A i fanoušci přírody si přijdou na své. Město Plovdiv se původně rozkládal na 7 kopcích, dnes už jen na 6. A na některé z nich můžete vystoupat a užít si výhled na celé město. Mě se nejvíce líbil Nebet Tepe ve staré části města nebo Bunardžik v centru. V létě je fajn si sednout na některý z kopců, pozorovat západ slunce a užívat si pohled na město.

Myslím, že na návštěvu Plovdivu stačí cca 2-3 dny (záleží, zda navštívíte i nějaké muzeum či galerii). Z Plovdivu je velmi snadné se dostat třeba i na klášter Bačkovo, pevnost Asenovgrad či k moři do Varny, Burgasu nebo Nesebaru. Plovdiv leží na hlavní cestě do Istanbulu a do hlavního města Sofie.

Booking.com