Plumlovský zámek, mnohokrát přestavovaný a držený i Lichtenštejny

Zámek Plumlov (Česká republika)
Zámek Plumlov (Česká republika)

Vystřídalo se tu mnoho pánů, za těch sedm století existence – a zámek Plumlov si musel vytrpět i rozsáhlý požár nebo řádění vichřice – ale nádheru tohoto zámku můžeme obdivovat ještě dnes a něco málo se nám zachovalo ještě něco z původního středověkého hradu, i když zub času je vlastně docela neúprosný. Panství patřilo Lichtenštejnům, pánům z Kravař nebo Pernštejnům, takže pokud jde o šlechtické majitele, rozhodně má o čem vyprávět. Někteří zanedbali, jiní prodali, další zase zvelebovali, dnešní výsledek je ale rozhodně zajímavý…

Dnes si tu podávají dveře jedna kulturní akce za druhou

Pohádkové sklepení, fitness centrum, ale také hudební koncerty, tím vším je dnešní Plumlov, zámek, vedle nějž se rozprostírá velká přehrada – a i to samozřejmě evokuje značný turistický ruch v okolí. Hrad je samozřejmě o něco starší, ale zámek Plumlov byl vystavěn s koncem sedmnáctého století, kdy měli pozemky v držení mocní Lichtenštejnové. Smělé plány na začátku, ale méně efektní výsledek na konci, jak už to u mnoha staveb bývá – původně třípatrový návrh musel být trochu skromnější, ani jinak velmi bohatý šlechtický rod neměl dost chuti, peněz a času. Ve třicátých letech minulého století se pak Plumlov dostává do majetku státu, v němž je vlastně dodnes – a od přelomu tisíciletí se nákladně rekonstruuje. Co všechno odhalí zámecké interiéry? Pojďme si udělat malou procházku.

Čtveřice různých prohlídkových tras, z nichž jednu si určitě oblíbí i děti. Pohádkové sklepy ve dvou podlažích ukáží, co všechno se vyprávělo v okolí Plumlova v minulých staletích – je snad opravdu na oněch bájích a pověrách něco pravdy? Trasa číslo čtyři pak ukáže, jaké je tu na půdě zámku a jak vypadá bašta a rozhled z ní – ale pozor, buď na objednávku nebo zásadně ve tři odpoledne, jediná možnost prohlídky, jinak máte bohužel smůlu.

Prohlídková trasa číslo tři ukáže historický nábytek a interiéry, ve kterých žili mimo jiné i samotní Lichtenštejnové. Třetí patro zámku přinese pohled i na pár obrazů malíře Aloise Doležela, jenž byl aktivní v první půli minulého století. A nakonec, první prohlídková trasa je už zámeckou klasikou, neboť sbírky zbraní, nábytku a umění jsou situovány hlavně a právě sem. A samozřejmě nechybí ani různorodé sakrální předměty…

Plumlov má i kavárnu a vinotéku, časté jsou také svatby

Mít svatební obřad na zámku je snem mnoha budoucích novomanželů, na zámku Plumlov je to hodně stylové, že? A kromě jiného, nejde jen o svatby, ale i kopu dalších kulturních akcí, které se zde během roku konají, jde skutečně o oblíbené místo. V září se koná třeba tzv. „Dobývání Plumlova“, ale také sokolnické slavnosti. Prostějov je jen osm kilometrů a Plumlovská přehrada během letní sezony láká ke koupání, podél se vinoucí cyklostezce byste také brzy přišli na chuť. Tradiční moravská zabíjačka, vánoční koncert, Halloween, tady se pořád něco děje, ať už jde o jakoukoliv část roku!

Tento kraj Moravy ale nabízí ještě mnohem víc – třeba hrad Bouzov, legendární hrad Helfštýn a zámek v Náměšti na Hané. Protože Přerov je opravdu nedaleko, nesmíme zapomínat určitě ani na jeho zámek ze sedmnáctého století, jenž krátce po přelomu milénia prošel náročnou rekonstrukcí. Ve výčtu zajímavostí nemůžeme samozřejmě zapomenout na Olomouc, krajské město s bohatou historií a četnými památkami.

Booking.com