Nejstarší ze současných světských staveb v Brně aneb Stará radnice
Původnímu účelu sloužila až prakticky do konce období První republiky, což je od třináctého století opravdu dlouhá doba – není divu, že bývá v rámci Brna označována hned v prvním sledu, jde o památku, nad kterou slunce nikdy nezapadá! Dnes už jde o centrálu turistického ruchu alias Brněnského kulturního centra a radní schůzují někde úplně jinde, ale něco z dávných časů zde přece jenom zůstává. A co je všechno pověšeno v průjezdu?
Brněnský drak, to je pověst, kterou určitě znáte
Bájný tvor, co ohrožoval celý kraj, a nakonec musel být lstivě zardoušen? Nikoliv, to je naštěstí jen pověst, žádného draka v Brně ani neměli – to, co je pověšeno v průjezdu Staré radnice, je vlastně torzem nilského krokodýla. Podle jedné z maleb je tu už určitě od poloviny šestnáctého století, pravděpodobně jej však přinesli do průjezdu ještě dřív. Snad mohlo jít i o jednu z cenností přivezenou z křížových výprav do Svaté země, kdo ví? I o tom pověst vypráví, ale s důrazem na fakt, že jde o skutečného draka.
Další pověstí s radnicí se pojící je ta o brněnském kole, které v rekordním čase vyrobil mistr Georg Birk z Lednice. Ovšem jde jen o báchorku, samozřejmě – která ale určitě při vyprávění rozveselovala dlouhé zimní večery brněnských obyvatel v krčmách kolem! V každém případě, radnice je otevřena pro turisty celoročně až do šesti večer během všedních dnů a symbolické rodinné vstupné v hodnotě 100 Kč je určitě úměrné tomu, co uvnitř uvidíte. Křišťálový sál nebo Ernův sál rozhodně stojí za návštěvu a když se k tomu přidá ještě ten drak…
Krásný výhled na celé široké okolí z věže…
63 metrů vysoká věž, stačí na ni vyjít a rozhlédnout se do dáli – za krásného počasí uvidíte, kam si zrovna zamanete. Pravda, výstup může být pro někoho trochu náročný, protože až na vrchol povede hned 173 schodů, ale za ten pohled to stojí. Nakonec, ve věži na vás také bude čekat unikátní hodinový stroj…
Věděli jste, že v radnici má být i zazděný radní ještě z husitských dob, zrádce, který chtěl husitům vydat brány katolického města? Naštěstí jde opět jen o pověst, v Mečové ulici se na vás dívá gotický maskaron, tedy stylizovaná hlava vsazená do zdiva. Na radnici je patrná v mnoha směrech i renesance, třeba arkády ze šestnáctého století jsou v příjemně italském duchu. Stará radnice sloužila svému účelu až do roku 1935, když se přestěhovala administrativa městské rady do tzv. Nové radnice, jíž bychom hledali na Dominikánském náměstí. Stará radnice nabídne i svatební obřady, koncerty, výstavy a přednášky, zkrátka – žije opravdu smělým kulturním životem, pořád se tu něco děje!
TIP Více o Brně si můžete přečíst v článku "Brno je moravskou metropolí".
A co dalšího v Brně a okolí by nám nemělo uniknout? Kapucínská krypta, Petrov a katedrála nebo samotný hrad Špilberk. Určitě byste se měli podívat i na Zelný trh, odkud to bude nakonec ze Staré radnice vlastně jen pár okamžiků cesty a pro milovníky agrotechniky je připraveno muzeum Zetor, umístěné v městské části Brno-Líšeň.
Marek Kos | 26.4.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
1,5°C
|
Předpověď počasí |