Řecké město aktivní pohody: Thessaloniki aneb Soluň po česku

Soluň - Thessaloniki (Řecko)
Soluň - Thessaloniki (Řecko)

Vybíráte destinaci pro aktivní dovolenou? Máte rádi horké počasí, nepohrdnete dobrým jídlem, milujete noční procházky po rušném pobřeží, a přes den si raději než programu na hotelu, užíváte čistého moře nebo návštěvu historického spotu?

Neváhejte! Městečko Thessaloniki je tou správnou destinací pro dovolenou na vlastní pěst. Využijte ubytování na portálu Airbnb.com nebo Booking.com, který Vám zajistí příjemný výběr luxusních míst v centru doslova za pár kaček. A co ve městě nebo v blízkém okolí navštívit? To se dočtete v tomto článku.

Bílá věžikonická památka města

Věž, která byla postavena v roce 1535 v dobách řecké okupace Osmanskými Turky. Ti ji využívali jako vězení, a vzhledem k tomu, že zde byly často prováděny popravy, věži se začalo přezdívat “Krvavá”. Po roce 1890 byla přebarvena bílou barvou na oslavu osvobození, a Bílá věž je tak do dnes pobřežním symbolem svobody. V letních měsících můžete vystoupat až na vrch a podívat se na město Thessaloniki z výšky. Uvnitř si můžete prohlédnout muzeum věnované historii města. Vstup do věže stojí 3 Eura (senioři, studenti, děti do 120 cm za 2 Eura).

Perea nebo Neoi Epivates - je libo pláž?

Milujete plavání v moři nebo polehávání na pláži s oblíbenou knihou? Určitě si rezervujte jeden den Vaší cesty na pláži Perea nebo Neoi Epivates. Obě místa jsou od centra sice vzdálena až 30 minut autobusem, ale vy máte jedinečnou příležitost se dopravit lodním trajektem přímo na místo. Loď má ve městě 2 zastávky. Ta první je u přístavu a druhá u výše zmíněné Bílé věže. Cena jednosměrného lístku je 5 Eur (senioři, studenti a děti do 120 cm za 3 Eura), a koupíte ho přímo na lodi. Na pláži můžete zdarma využívat libovolně lehátka, která zpravidla patří jedné z restaurací či hotelu. Jedinou podmínkou je objednání čehokoliv z menu. Restaurace nabízí perfektně ušlehané frappé, kterým v horkém a parném dni určitě neprohloupíte.

Pobřežní jízda lodí – romantická vyjížďka s drinkem či zábava pro celou rodinu?

Máte rádi projížďky na lodi? Thessaloniki nabízí možnost projíždět se na lodi doslova po celý den. A vstup je zdarma! Jediné, co je nutné při plavbě, je nákup nápoje v baru, který se na lodi provozuje. Personál nabízí alkoholické drinky, kávu, nealkoholické smoothies a mnoho dalšího. Minimální útrata činí 5 eur. Avšak poté můžete absolvovat, kolik jízd chcete. Jedna okružní jízda kolem pobřeží trvá přibližně 30 minut, a jezdí se nepřetržitě od rána do pozdních večerních hodin. Pokud cestujete s dětmi, posádka na lodi a celá paluba je upravena do tematického stylu, stevardi jsou oblečeni do středověkých kostýmů, pokud projevíte zájem, můžete si odnést památku v podobě fotografie s rytířem. Nebojte se zeptat kapitána, třeba Vás pustí i k asistování u kormidla.

Historická místa – starověk ve 21. století?

Pro milovníky archeologie město nabízí spoustu míst, která doslova dýchají dávnou historií. A všude je možné dojít pěšky!

1. Starověká Agora

Zbytky města, náboženského a společenského centra z dob řeckého a římského impéria. Při procházce můžete objevovat části dvoupodlažního tržiště, malého divadla, který se využíval na gladiátorské zápasy či podzemní sloupové síně. Podzemí lze navštívit za 2 eura. Je zde vybudované muzeum. Při troše štěstí můžete natrefit na kulturní slavnost, která se v průběhu roku uvnitř často koná. Díky koncertům, různým inscenacím se tak můžete stát alespoň na okamžik jedním ze starých Římanů.

2. Rotunda Galeria

Postavena za účelem mauzolea pro císaře Galeria, avšak podle některých zdrojů byla budova vystavena jako “pouhý” chrám. Jedná se o nejstarší   budovu města (cca 306 př. n. l.) . Poté, co v říši převládlo křesťanství jako převažujícím náboženstvím, se z rotundy stal první kostel ve městě, po začátku okupace osmanskými Turky zase mešita. Od roku 1988 je budova zapsána do světového seznamu UNESCO. Nyní slouží k náboženským mším a pro veřejnost. Vstup za 2 eura!

3. Agia Sofia

Kostel inspirovaný budovou Hagia Sofia v tehdejší Konstantinopoli (dnešní Istanbul v Turecku) byl vystavěn v 8 stol. n. l. Agia Sofia je jednou z památek na dávnou byzantskou říši, která zanikla v roce 1453. Tento kostel stejně jako Rotunda Galeria sloužil během své existence i jako mešita pro muslimské okupanty. Vstup zdarma!

4. Modiano a Kapani – tradiční řecké nákupy nebo návštěva největších světových značek?

Na jedné straně ulice si můžete koupit lokální řecké sýry, olivy, oleje, koření či bylinky, na té druhé značkové oblečení od nejznámějších amerických značek. Toto všechno nabízí oblast kolem trhů Modiano a Kapani, které se nacházejí přímo v centru města. Obchodníci v uličkách mimo jiné nabízejí čerstvé ryby nebo mořské plody, vylovené v ranních hodinách při výlovech přímo z místního moře. Pokud popojdete o uličku na jih, dýchne na Vás atmosféra těch nejznámějších světových značek, kde si naopak můžete nakoupit vše od bot až po oblečení, moderních telefonů či počítačů. Zároveň se zde nachází také nemálo tradičních restaurací, kde je možné ochutnat mnoho z řecké, ale i mezinárodní kuchyně. Máte rádi třeba takový gyros, a víte že právě tento pokrm je původem z Řecka?

Řecká Thessaloniki, neboli česky Soluň, určitě stojí za návštěvu, pokud se Vám zastesklo po klidné dovolené plné slunečních dnů, avšak s aktivním programem. V relativně malém centru najdete vše, co od takové dovolené očekáváte. Tak hurá koupit letenky – odlety z Vídně i Prahy, popřípadě z Bratislavy.

Booking.com