Vyhlídka z hradu Zubštejn vám ukáže nádheru Vysočiny
Pokud máte rádi romantiku spojenou s obdobím středověku, nemůžete si nechat ujít hrad, jenž původně slul Kámen a nyní se mu přezdívá Zubštejn. Kdy se zmiňuje v pramenech poprvé? Jde o 12. věk, kdy se Pernštejnové stávají poměrně mocným rodem a noví členové dynastie si žádají své. Gotika v celé své kráse, která je zmíněna také v listině z roku 1358, kdy se stává majetkem markraběte Jana Jindřicha. Majitelů se ale vystřídalo víc, kromě Pernštejnů jsou to Boskovičtí, Králičtí a Lucemburkové, takže skutečně vznešená společnost!
Dnes hrad vlastní Bystřice nad Pernštejnem
Pokud si v této části Vysočiny budete chtít užít malý výlet, rozhodně se Zubštejn stane kandidátem na jeho cílovou destinaci. Na dnešní dobu jde o poměrně dost zachovalou zříceninu, která rozhodně má svou turistickou atraktivitu. Bystřicko a středověk, to jsou dvě synonyma, nejen proto, že nějakých deset kilometrů odtud najdete jeden z nejznámějších českých klenotů. Tím je hrad Pernštejn, gotická klasika ze 13. věku, která si v době třicetileté války prožila perné chvilky při švédském obléhání. Byť poničen, přečkal válečné útrapy a v roce 2016 přivítal dokonce více než sto tisíc návštěvníků, čímž překonal magickou turistickou hranici. Majitelem je Bystřice pod Pernštejnem, město se stará o to, aby byl hrad udržovaný a bezpečný pro návštěvníky.
V době Pernštejnů jeho sláva končí
Nad řekou Svratkou poblíž vísky Pivonice se v nadmořské výšce skoro sedmi stovek metrů rozkládá to, co bylo ze Zubštejna – a rozhodně je nač koukat! Když vezmeme v potaz, že hrad utržil hodně ran v době husitské a přibližně od nástupu Zikmunda Lucemburského na trůn se běžně uvádí jako hradiště, tedy rozhodně ne jako místo, které má největší slávu ještě před sebou. V době, kdy Pernštejnové měli hluboko do kapsy, tedy na začátku šestnáctého věku, se z místa vytrácí i poslední starousedlíci. Polovina šestnáctého století a spoustu socioekonomických změn pak hrad Zubštejn zastihnou už definitivně jako „pustý“. I když jistý Vilém z Pernštejna investoval hodně cenných prostředků třeba do opevnění. Vzniklo několik bašt pro dělostřelectvo, ale doba už byla brzy jinde.
V poslední generaci vyrostly nejen dřevěné lavičky pro hosty, ale i dřevěný mostek, z nějž se můžete podívat do širokého kraje. Při dobré viditelnosti se vám podaří vidět skoro až na Brno, což značí zajímavý výhled. Čtyři místnosti a vstupní věž, to je to hlavní, co ze Zubštejna zbylo. Opevnění srdce hradu je stále ještě dobře vidět, ale ze staršího paláce se dochovalo jen skutečné minimum. Pokud máte rádi kulturní události, v červenci se tady odehrává oblíbená bitva o Zubštejn, kde vládne pohodová středověká atmosféra. Vedle hradu je kamenný památník, kde je hlína z místa dějiště Karpatsko-Dukelské operace nebo bitvy na Vítkově, oba jsou významné momenty českých dějin. Památník pochází z padesátých let minulého století. A jen tak mimochodem, když už zavítáte na Vysočinu, rozhodně potom nevynechejte hrad Svojanov!
Zubštejnu se dříve říkávalo Kámen
Lapis neboli Kámen, takový byl původní název hradu, jenž měl na úkol střežit obchodní stezku mezi Brnem a Poličkou. Vysoký kopec, to je místo, kde vždycky vyroste nějaký hrad, pravidla středověku byla neúprosná. Kdo nevyužil terén, byl by okamžitě v nevýhodě. Ze severní strany chránil Zubštejn velký příkop, Pernštejnové mohli být na jeden ze svých klíčových hradů velmi hrdí.
Marek Kos | 21.7.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
5,7°C
|
Předpověď počasí |