Avila – město za hradbami

Avila (Španělsko)
Avila (Španělsko)

Ve středověkém centru města Avila, které je obepnutém mohutnými hradbami potkáváme masopustní průvod. Pestrobarevná směs postav v historických krojích prochází křivolakými uličkami. Kejklířka, švec, tkadlena, urozené dámy i měšťané. Na malém náměstíčku se koná městský trh s ukázkami starých řemesel a tradičními pochoutkami. Jako bychom náhle vkročili přímo o pár století zpátky, do časů kdy toto město zažilo svůj největší rozkvět.

Atmosféru typického středověkého města umocňuje skvěle dochované kamenné centrum. Ávila je jedním z nejlépe zachovalých a nejpůsobivějších hrazených měst ve Španělsku. Největší chloubou Ávily jsou vůbec nejlépe dochované městské hradby na světě.

Mohutné románské hradby o délce 2557 m jsou viditelné již zdaleka a obepínají historické jádro města. Jsou vysoké v průměru kolem 12 metrů a na šířku měří 3 metry. V hradbách je celkem 9 bran a 88 polokruhových věží. Nejpůsobivějšími z bran jsou Puerta de San Vincente a Puerta del Alcázar.

Nejzajímavější částí hradeb je gotická katedrála. Byla postavena jako součást obranného systému, takže se podobá spíš pevnosti a její ochoz tvoří součást hradeb. Je to pro středověk snad až příliš typické spojení meče a kříže.

Původ města Ávila je keltiberský a po 300 let se zde v nadvládě v podstatě pravidelně střídali křesťané a muslimové. Po pádu Toleda, ale roku 1088 definitivně Ávilu na Maurech dobyl Alfonso VI. Nechal pak zde v letech 1090 a 1099 vystavět mohutné hradby. Ávila se tak stala významným opěrným bodem rekonquisty.

Pro tuto „strážní věž“ Kastílie, jak byla Ávila nazývána, je typické chladnější podnebí, neboť je jedním z nejvýše položených španělských měst (1128m n.m.). V Ávile návštěvníci najdou je množství dalších architektonických zajímavostí. Je tady několik renesančních paláců a spousta kostelů.

Jedním z nejvýznamnějších je klášter Santo Tomás, který býval letním sídlem Katolických králů. Uvnitř se nalézá připomínka i připomínka poněkud nechvalné minulosti, náhrobek Velkého inkvizitora Tomase de Torrequemady, který zde v 15. století uspořádal jednu z nejbrutálnějších akcí španělské inkvizice a nechal upálit na 2000 lidí.

 TIP  Více fotografií z Avily, pořízené v roce 1998 si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zajímavou postavou pocházející z Ávily je Svatá Tereza, jejíž jméno je tady všudypřítomné. Její jméno nese i klášter založený na místě, kde se tato žena narodila. Svatá Tereza proslula v 16. století jako reformátorka karmelitánského řádu a také spisovatelka. Zakládala kláštery Bosých karmelitánek po celém Španělsku a inspirovala mnoho svých následovníků.

Avila je snadno dosažitelná z Madridu a pokud budete cestovat v této oblasti Španělska, zkuste si najít čas i na další zajímavá místa. Kromě hlavního města Madridu vás jistě nezklame Toledo, Segovia nebo klášter El Escorial.

Booking.com