Victoria – hlavní město ostrova Gozo

Victoria na ostrově Gozo (Malta)
Victoria na ostrově Gozo (Malta)

Stejně jako ostrov Malta má hlavní město Vallettu, které je hlavním městem Maltské republiky, také sousední ostrov Gozo se může pochlubit vlastním hlavním městem. Je jím Victoria, pojmenovaná podle anglické královny Victorie. Setkat se však můžete také s původním názvem města - Rabat.

Hlavní město Victoria

Victoria je hlavním městem druhého největšího ostrova maltského souostroví, ostrova Gozo. Na mapách můžete Victorii najít také pod názvem Rabat, jak se jmenovalo město původně, a to až do roku 1897, kdy bylo přejmenováno na Victorii, souvislost nehledejte jinde než v britské kolonizaci a ve jméně anglické královny. Ostatně název Rabat je místním obyvatelům mnohem bližší, především těm, kteří žijí právě na Gozu.

Kostely – chlouba města

Největší chloubou města jsou kostely vystavěné především v období od 17. do 18. století. Jedním z nejnavštěvovanějších je bezpochyby kostel sv. Pavla přímo v centru. Hned vedle kostela najdete vchod do jeskyně, ve které sv. Pavel údajně po svém ztroskotání na ostrově žil. Pro poutníky má však daleko větší význam bazilika Ta Pinu. Mezi významné církevní stavby rovněž patří kostel sv. Jiří a kostel sv. Agáty.

Katakomby a další památky

Za vidění rovněž stojí Domus Romana, torzo starověké římské vily. Ovšem nejstarší památkou je maltský chrám Ggantia z období kolem 3500 let před naším letopočtem, který je nejen nejstarší památkou celého souostroví, ale také jednou z nejstarších staveb světa. Ve Victorii můžete obdivovat také katakomby. Temné bludiště, které se ukrývá pod kostely sv. Pavla a sv. Agáty, dříve sloužilo jako pohřebiště. Turisté sem chodí obdivovat zdi zdobené krásně barevnými freskami. 

Pokud si chcete prohlédnout více fotografií z tohoto krásného města, podívejte se na "Fotogalerie města Victoria na ostrově Gozo".

Co navštívit v okolí

Když už si uděláte výlet na ostrov Gozo, doporučuji vám navštívit také nejstarší městečko na ostrově Xewkija a přístav Mgarr. Ostatně Mgarr při cestování mezi ostrovy nemůžete minout. Je to totiž jediný přístav na Gozu, odkud se dostanete na ostrov Malta.

Booking.com