Zajímavosti v centru Madridu
Madrid, hlavní město Španělska, třetí největší město v Evropské unii, a hlavně centrum pro každého. Ať už jste fanouškem fotbalu, památek či nakupování, jistě si zde najdete to své „pravé ořechové“. I když většina z nás zná Madrid jako moderní město plné celebrit – hlavně těch fotbalových z Real Madrid, s radostí mohu prohlásit, že mnoho ulic, a dokonce i celých čtvrtí si stále zachovává svůj původní vzhled.
Palacio Real
Palacio Real neboli Královský palác rozhodně patří mezi přední památky Madridu. Od roku 1561 je oficiálním sídlem pro nositele španělské královské koruny. A není se čemu divit, plochou více než 130 tisíc čtverečních metrů a více než tři tisíci místnostmi se řadí mezi vůbec nejrozlehlejší paláce v západní Evropě.
Bohužel původní stavba byla roku 1734 zcela zničena ohněm. Naštěstí pro nás, byl stávající panovník Filip V. dostatečně pyšný a rozhodl se vybudovat palác nový, takový, který by mu záviděli všichni ostatní panovníci. Výsledkem je nynější monumentální stavba, která je již postavena jen a pouze z kamene a cihel, čímž se stavitelé snažili zabránit dalším požárům. Dokončení stavby se naneštěstí Filip V. nedožil.
Ačkoliv palác zůstává oficiálním sídlem, dnes již v paláci královské rodiny trvale nežijí, posledními trvalými obyvateli paláce byli z králů Alfons XII. Španělský, poté ještě palác obýval prezident Druhé španělské republiky Manuel Azaña.
Dnes královská rodina bydlí v paláci Zarzuela, nedaleko Madridu. Jako připomínka zde zůstala takzvaná Azañova kancelář, která se nachází vedle královské kaple. V interiéru paláce můžeme nalézt mnoho slavných děl, mezi něž můžeme rozhodně započítat obrazy Goyovy, Velázquezovy či Caravaggiovy, a fresky od umělců Tiepola, Mengse či Giaquinta.
Hlavní vchodem do paláce, který se nachází naproti neogotické katedrále Almuneda, se ocitneme na obrovském náměstí. Odtud můžete vyrazit obdivovat krásy paláce nebo navštívit expozici královské zbroje, vedle které se nachází rozhledna do parku Campo de Moro.
Buen Retiro Park a ještě dál
Dalším krásným místem, dříve patřící královským rodinám, je Retiro park. Je to jeden z největších parků v Madridu a teprve od 19. století je také parkem veřejným. Park rozhodně patří mezi přední atrakce Madridu. Můžeme zde obdivovat různé sochy a památky, jezero, ale nalezneme zde i galerie, či knihovny, kam mohou lidé odkládat knihy a časopisy, které již nepotřebují. Od května do října, každou neděli, sem také můžeme zajít na koncert, který zde zadarmo pořádá Banda Sinfónica de Madrid.
Co by kamenem dohodil od parku se nachází Museo del Prado, otevřeno již v roce 1819, svůj název ale nese až od roku 1868. Původně muzeum maleb a soch, dnes vlastní jednu z nejlepších a největších sbírek evropského umění od dvanáctého po devatenácté století na světě.
Sbírka obsahuje více než pět tisíc maleb, dále na dva tisíce fotografií, tisícovka různých mincí a medailí, jakož i dekorativních předmětů, sochařská část je zde zastoupena již více než 700 sochami. Můžeme zde nalézt významná díla španělských malířů jako jsou Diego Velázquez nebo Francisco Goya, ale také zahraničních umělců jako jsou Peter Paul Rubens, Raffael Santi nebo Sandro Botticelli.
TIP Zajímají vás další informace o Madridu? Podívejte se i na další naše příspěvky, které se týkají španělského hlavního města:
- Madrid – nejzajímavější místa a památky
- Královský palác a katedrála v Madridu
- Náměstí Plaza Mayor v Madridu
- El Retiro Park je zelenou oázou v Madridu
- Madrid - fotogalerie z roku 2017
- Madrid (video)
- Madrid – živoucí centrum Španělska
Kvůli rozšiřovaní sbírky muselo i muzeum být několikrát zvětšeno, poprvé došlo k rozrůstání už v roce 1918. K poslednímu zvětšení došlo v roce 2007, týkalo se výstavby podzemí, které spojuje hlavní budovu muzea s jinou. Největší újmu muzeum utrpělo během španělské občanské války, kdy bylo na stovky maleb a kreseb posláno do Valencie. Nakonec byly veškeré předměty navráceny začátkem druhé světové války nočními vlaky přes Francii.
Další památky a zajímavosti
Mezi další zajímavosti Madridu, které je určitě vhodné si prohléfnout patří například Puerta de Alcalá. Jedná se o neoklasicistní oblouk, podobný vítězným obloukům v Paříži či v Římě. Ovšem tento oblouk je považován za mnohem starší, než jsou jeho kolegové v Paříži a v Berlíně, je dokonce považován za první moderní post-římský triumfální oblouk. Oblouk se nachází jen několik metrů od, již zmíněného, parku Buen Retiro.
Neposlední krásnou památkou, kterou bych chtěl zmínit, je Palacio de Cibeles, dříve známý také jako Palác komunikace. Palác se nachází na náměstí Plaza de Cibeles a v současné době je sídlem městské rady. Za krásný vzhled paláce vděčíme rovnou dvěma návrhářům – Antonio Palacios a Joaquín Otamendi.
Nesmíme samozřejmě zapomenout na jedinečné madridské náměstí Plaza Mayor. Jeho dnešní podoba pochází z roku 1790. Náměstí je kompletně uzavřené od okolí a vstup zajišťuje deset bran. Náměstí je obdélníkového tvaru, zaujímající sto dvacet metrů na délku a devadesát metrů na šířku, po obvodu je obestavěné budovami s červenou fasádou, snad ty sem nejvíce lákají turisty, a uprostřed se nachází socha Filipa III.
Nakonec bych zmínil ulici, která určitě rozjasní den ne jednomu milovníkovi nakupování. Ulice Gran Vía, nacházející se v samém srdci Madridu, je již dnes známá spíše jako španělská Broadway a je jednou z nejznámějších v Evropě. Je to krásná, zdobná ulice, ve Španělsku známá jako ulice, která nikdy nespí. Spojuje Calle de Alcalá, nacházející se poblíž Plaza de Cibeles, a Plaza de España. Ulice je jednou z nejdůležitějších nákupních oblastí s velkým počtem hotelů, nákupních center, kin, ale také je považována za přehlídku architektury počátku 20. století.
Jaroslav Hruška | 6.11.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
1,6°C
|
Předpověď počasí |