Labin je skutečnou perlou Jadranu

Labin (Istrie - Chorvatsko)
Labin (Istrie - Chorvatsko)

Pokud hledáte zajímavý cíl pro svou dovolenou na chorvatském pobřeží, nezapomeňte neměli byste vynechat Labin. Jedná se o malebné městečko, které se tyčí na kopci nad mořem a nabízí nádherné výhledy, bohatou historii a kulturu, i také místní kulinářské speciality. Labin je ideálním místem pro ty, kteří chtějí poznat autentickou atmosféru Istrii a užít si klid a pohodu.

Kde se Labin nachází a jak se do něj dostat?

Labin se nachází na východním pobřeží Istrijského poloostrova, asi 40 km od Puly a 60 km od Rijeky. Nejbližší letiště jsou v Pule a Rijece, odkud se dá do Labinu dostat autobusem nebo autem. Pokud cestujete autem z České republiky, můžete jet po dálnici A1 z Zagrebu do Rijeky a pak po pobřežní silnici 66 směrem na Pulu, nebo po dálnici E751 směrem od Terstu a slovinského Koperu. Labin je dobře značený a nachází se asi 3 km od pobřežního letoviska Rabac.

Historie a významné momenty města

Labin má dlouhou a zajímavou historii, která sahá až do starověku. První zmínka o městě pochází z roku 285 př. n. l., kdy bylo součástí římské provincie Illyricum. Později bylo pod vládou Byzance, Benátek, Rakouska-Uherska a Itálie. V roce 1921 se stalo součástí Jugoslávie a v roce 1991 Chorvatska.

Labin byl vždy známý jako středisko hornictví a těžby uhlí. V roce 1921 zde vypukla velká stávka horníků proti fašistickému režimu Itálie, která je považována za první antifašistické povstání v Evropě. V roce 1921 byla založena Republika Labin, která byla prvním pokusem o samosprávu dělnické třídy v Itálii. Republika trvala pouze měsíc, než byla potlačena armádou a horníci byly pozatýkáni.

Dnes je Labin moderním a živým městem, které si zachovalo svůj historický ráz a charakter. Můžete zde obdivovat krásnou architekturu, navštívit muzeum a galerii, procházet se po úzkých uličkách a náměstí, nebo si posedět v některé z kaváren či restaurací.

Nejvýznamnější místní památky a turistické zajímavosti

Labin má několik památek a zajímavostí, které stojí za vidění. Mezi nejvýznamnější patří:

Staré město: historické jádro města, které je chráněno jako kulturní památka. Zde najdete řadu staveb z různých období, jako je gotický kostel sv. Justa s renesančním zvonicím, barokní palác Frankopan s radnicí, benátský palác Battiala-Lazzarini kde sídlí muzeum, nebo pevnost Fortica s rozhlednou.

Muzeum hornictví: muzeum věnované historii a tradici těžby uhlí v Labinu. Zde si můžete prohlédnout expozice o životě a práci horníků, nástroje a stroje používané při těžbě, nebo dokonce sestoupit do bývalého dolu.

Galerie Alvona: galerie současného umění, která prezentuje díla chorvatských i mezinárodních umělců. Galerie je umístěna v bývalém kostele sv. Alfonza z 18. století.

Rabac: přilehlé letovisko na pobřeží Jaderského moře, které je známé jako “perla Kvarneru”. Zde si můžete užít krásné pláže s modrou vlajkou, čistou vodu a bohatý podmořský život. Rabac nabízí také řadu sportovních a rekreačních aktivit, jako je potápění, jachting, cykloturistika nebo pěší turistika.

Místní gastronomické speciality

Labin je také skvělým místem pro milovníky dobrého jídla a pití. Zde si můžete pochutnat na typických istrijských specialitách, jako jsou:

Lanýže: vzácné houby s intenzivní chutí a vůní, které rostou pod zemí na Istrii. Lanýže se používají k dochucení různých pokrmů, jako jsou těstoviny, rizoto, maso nebo vejce.

Olivový olej: jeden z nejkvalitnějších olivových olejů na světě, který se vyrábí z istrijských oliv. Můžete si jej vychutnat s pečivem nebo s ním dochutit místní speciality..

Pršut: sušená šunka s charakteristickou slanou chutí a aroma. Pršut se podává jako předkrm s ovocem nebo sýrem.

Medenjaci: medové perníky s různými kořeními a ozdobami. Medenjaci jsou oblíbeným dezertem nebo dárkem.

Zajímavá místa v okolí

Pokud máte čas a chuť poznat více Istrii, můžete si udělat výlet do některých z okolních míst, které jsou také plné krásy a zajímavostí. Mez nejlepší patří:

Pula: největší město na Istrii s bohatou historií a kulturou. Zde si můžete prohlédnout impozantní římský amfiteátr, Augustův chrám nebo pevnost Kaštel.

Rovinj: jedno z nejmalebnějších míst na Istrii s romantickou atmosférou. Užijte si procházku po starém rybářském přístavu s barevnými domy, navštivte kostel sv. Eufémie s kamennou věžičkou nebo vyrazte na ostrov Sveta Katarina, kde ubytování nabízí luxusní hotel.

Motovun: středověké městečko na vrcholu kopce obklopeném vinicemi a lesy plnými lanýžů. Zde si můžete užít nádherný výhled na okolní krajinu. Motovun je také známý jako místo konání mezinárodního filmového festivalu.

Brijuni: souostroví 14 ostrovů a ostrůvků v Jaderském moři, které je chráněno jako národní park. Brijunu vám nabídnou bohatou flóru a faunu, archeologické památky, nebo můžete navštívit rezidenci bývalého jugoslávského prezidenta Tita.

Hum: nejmenší město na světě s pouhými 30 obyvateli. Prohlédněte si starobylé hradby, kostel sv. Jeronýma s freskami z 12. století, nebo ochutnejte místní likér zvaný biska.

Labin je tedy skvělou volbou pro výlet při vaší dovolené na chorvatské Istrii. Zde si můžete užít kombinaci historie, kultury, přírody a gastronomie, která vás určitě nadchne a zanechá vám nezapomenutelné zážitky.

Booking.com