Ledový hotel za polárním kruhem už neroztaje
Švédsko se pyšní nejstarším a největším ledovým hotelem na světě. Každý rok roztál. Každý rok se stavěl nový. A letos? Umělci se radují.
Příjezd do švédské Jukkasjärvi
Jukkasjärvi leží 200 km za severním polárním kruhem a 13 km od švédské Kiruny. Do Kiruny se dostanete buď letadlem nebo vlakem z Narvily či Stockholmu. Z Kirunského autobusového nádraží jezdí pravidelně autobus do centra, zde nasedněte na přímou linku číslo 501 do Jukkasjärvi. Cesta trvá 40 min. V Jukkasjärvi se nemůžete ztratit. Je to malinká vesnice s 550 obyvateli.
V létě na vodě, v zimě na ledu
Díky své poloze byla vesnice od vždy místem pro obchod. Turismus tu vzkvétal především v létě, kdy se sem sjížděli turisté z celého světa. Vesnicí protéká divoká řeka Torne, která je vhodná na rafting. V zimních měsících řeka zamrzá a Jukkasjärvi zelo prázdnotou. Až jednoho dne se vesnice probudila ze svého spánku už v prosinci.
Z ledového iglú gigantický projekt
Yngve Bergquist se jedné polární zimy rozhodl postavit iglú. A tím se začala budovat novodobá historie švédské vesnice. Iglů zaznamenalo obrovský úspěch. Turisté byli nadšeni ze zážitku, strávit noc v malinkém ledovém úkrytu. Roku 1989 zde Bergquist nechal postavit první sněhový a ledový hotel. Na projektu spolupracovali japonští architekti. Každý rok se zde prezentovali umělci a designéři z celého světa.
Mrazivé umění: led a sníh
5 000 tun ledu se každoročně spotřebuje na ploše 60m². Luxusní pokoje a suite vznikají z obrovských bloků ledu, které se tvarují ve speciálních formách na led. Arktičtí zedníci musí být silní. Ledový kvádr váží až 2 tuny. Nechybí ani vytesané ledové sochy, obrazce, úchvatné rýhy, ledové dveře či lustr z malinkých ledových křišťálků.
Pokojová teplota pod bodem mrazu
Polární zimy se vyznačují teplotami až k -40 stupňům. V ledovém hotelu se teplota pohybuje kolem -5 stupňů. Přes den funguje gigantická ledová stavba jako muzeum. Od 18:00 h probíhá check in a hosté se ubytovávají. Každý obdrží na recepci u ledového pultíku speciální zimní spacák, určený pro extrémně mrazivé hodnoty.
Kolečko plné materiálu
Do hotelu se vstupuje hlavním vchodem potaženým sobí kůží. Následuje chodba s ohromným ledovým lustrem. V pokojích najdete ledové a sněhové sochy, artefakty, obrazce, nápisy i zabudované diody, které na stropě vytváří polární noc. My máme možnost nahlédnout i za kulisy. Pozorujeme arktické designérské práce.
Vyzkoušejte pohodlí ledového nábytku
Nechybí ani ledové posezení u ice baru. Ledové nápoje se podávají v ledových sklenicích. Dále zde naleznete speciální ledovou galerii, koncertní sál, sochy v nadživotních velikostech či nábytek vytesaný z ledu. Zajímavé je, usadit se do ledové židle. A jedinečnost místa využívají i páry, které si zde řeknou své ano. Svatby jsou tu velmi oblíbené.
Stavební materiál připluje, zmrzne a roztaje
Stavební materiál se získává ze řeky Torne, která v říjnu zamrzá. Ledové bloky se umísťují nejdříve do forem na led a poté se zpracovávají pomůckami jako při dřevařském průmyslu: motorová pila, dláta, nože. Na stavbě se pracuje 6 týdnů. V dubnu přichází polární dny. Neradostná podívaná pro architekty, místní i turisty. Hotel roztává a mění se v hrbolatou hromádku ledu.
Kolaudace v létě
Plány stavby se upravily. Vylepšily. Budují se betonové zdi a pokrývají se ledem a sněhem. Dále se do země zapouští ocelové trubky. Hotelový ledový komplex odolává teplotám nad nulou a těší se skvělé dlouholeté historii. Dobrodružství, za kterým se můžete vypravit už nejen v zimě, ale i v létě.
Podívejte se také na další zajímavé články ze severu "Jízda na psím spřežení v Laponsku", "Cesta do Laponska: první zastávka v Helsinkách" nebo "Rovaniemi – Vločka severu".
Šárka Vacková | 11.2.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
-10,7°C
|
Předpověď počasí |