Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm

Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm (Česká republika)
Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm (Česká republika)

Historická lokalita, se kterou si užijete všechno, jako v osmnáctém nebo devatenáctém věku a pak se vydáte pomalu zase zpátky do nynější reality. Zajímal by vás takový výlet časem a prostorem? Pak není nic snazšího než si udělat výlet do Rožnova pod Radhoštěm, do zdejšího Valašského muzea v přírodě. Jeho stálou součástí je Dřevěné městečko, které je vlastně dokonalou kopií někdejšího náměstí v Rožnově – v době, kdy ještě bylo z drtivé většiny „pouze“ dřevěné…

Otevřeno je již od roku 1925, takže brzy tu oslaví sto let existence

Dřevěné městečko je nejstarší součástí velkého muzea pod širým nebem, takže jistě nikoho nepřekvapí, že funguje již bezmála celé století. Přímo sem totiž byly doneseny domy z náměstí v Rožnově, takže skoro stoprocentní autenticita je zaručená, jen dřevěný kostelík svaté Anny je částečnou kopií někdejší stavby, jež bohužel lehla popelem. Co všechno můžeme v této sekci muzea prohlížet a obdivovat?

Je to třeba Billův měšťanský dům nebo dobové včelí úly, díky nimž si místní přišli na pořádnou porci sladké pochoutky. Nedaleko kostelíka svaté Anny se rozprostírá takzvaný Valašský Slavín. Zde našli své místo posledního odpočinku třeba olympionici Jiří Raška, Emil Zátopek a Ludvík Daněk, stejně jako bratři zakladatelé – Bohumír a Alois Jaroňkovi. Hrob zde má i literární legenda českých zemí Jan Karafiát, autor Broučků. Jmenovat můžeme i Metoděje Jahna a Marii Podešvovou, skutečně – co jméno, to velký pojem!

Zavítat do Dřevěného městečka můžeme prakticky kdykoliv…

Dřevěné městečko má otevírací dobu obvykle mezi devátou ráno a pátou odpoledne, v létě je prodlouženo až do šesti, v zimě se zavírá už ve čtyři. Pondělek je mimo jara a letních prázdnin zavíracím dnem. Samozřejmě, prohlížet památky si můžete i mimo klasickou návštěvní dobu, počítejte ale se stoprocentní přirážkou. I tak by ale cena vstupného nebyla právě přemrštěná, neboť rodinné vstupné do všech tří areálů – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina – vyjde na čtyři sta korun (plus padesátikoruna za pejska, máte-li jej s sebou). Samozřejmě se tu počítá i se školními exkurzemi, výklad v češtině je připraven. Běžně se tu konají i svatby a prostory si lze pronajmout i pro různé další akce.

Když se ale řekne Rožnov pod Radhoštěm, nesmíme zapomínat ani na zdejší historické lázně, kam se jezdili léčit třeba Sigmund Freud nebo Gregor Mendel a na prahu dvacátého věku sem každoročně zavítalo až tři tisíce hostů. Pravda, Teplice nebo Karlovy Vary jsou někde jinde, ale pro valašský region šlo o vítanou součást turistického ruchu.

Pokud se budete pohybovat v této oblasti Beskyd, určitě si udělejte výlet na Pustevny, kde uvidíte také zajímavé valašské památky. Po hřebenu můžete dojít okolo sochy Radegasta až na Radhošť. Na Pustevny můžete pěšky nebo autem z Prostřední Bečvy anebo lanovkou z Trojanovic u Frenštátu pod Radhoštěm. Pokud máte karavan nebo stan tak ve Frenštátu najdete i velmi příjemný autokemp.

Booking.com