Fotogalerie Mdiny na Maltě
Ticho a klid, dalo by se říct, že až božský. Přesně to nabízí vnitrozemská oblast Malty, známá také pod starobylým názvem Mdina (arabsky Madinah, italsky Medina) Bohužel, část staveb zničilo zemětřesení v závěru sedmnáctého století a katedrála svatého Pavla musela být značně zrekonstruována. Nicméně, pokud máte rádi zrovna církevní památky, právě tady najdete pestré možnosti, stejně jako při snaze najít pár míst, kde se psala historie ostrova.
Jistou dobu v této oblasti žil i sám apoštol Pavel, později se tu vylodila arabská flotila ze Sicílie a obsadila většinu vnitrozemí Malty, aby dala za vznik právě Mdině. V devátém století už mělo město charakter osobité pevnosti a postupně se rozrůstalo dál a dál. První známky osídlení jsou ale v této části Malty staré na šest tisíc let, našlo se i leccos po Féničanech a jiných kulturách středomořských vln.
V samotné Mdině žije jen pár stovek lidí, ale když započteme i sousední Rabat, což v arabštině znamená cosi jako předměstí, dostaneme se na jedenáct tisíc obyvatel. Mdina byla důležité centrum pro maltézskou šlechtu a církevní autority. Po roce 1530 se ale začalo spíše vylidňovat, takže přezdívka „Tiché město“ se úspěšně vžila a když sem zavítáte dnes, zjistíte, že vlastně sedne jako ulitá. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století Mdinu spojovala přímá vlaková linka s Vallettou, dnes je situace trochu složitější, nesmí sem přímo do města třeba ani auta (s výjimkou záchranky, takže když už, jedině koňský povoz…), ale dostanete se sem i tak poměrně snadno autobusem.
Architektura Normanů a barokní nádhera se tu snoubí v jednom krásném celku, před pár lety byla provedena obnova městských zdí. Pevnost tak můžeme obdivovat v původní nádheře, neměli bychom ale zapomínat třeba na nedalekou Mostu.
Jaroslav Hruška | 17.3.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
14,5°C
|
Předpověď počasí |