Madrid – živoucí centrum Španělska

Madrid (Španělsko)
Madrid (Španělsko)

Na Madridu si vychutnáte především jeho uměleckou stránku. Madrid nemá klasickou podobu historického hlavního města. Byl vlastně naprosto bezvýznamným místem dokud se z něj v 16. století nestalo hlavní město Španělska. V jeho těsné blízkosti se nacházejí města takového významu jako Toledo či Segovia, která Madridu nedávala možnost nějakého významnějšího vzestupu. Postrádá obvyklou kontinuitu historického bohatství španělských měst. Vynahrazuje to ovšem bohatě svými galeriemi a množstvím muzeí.

Historie města však přesto sahá do dosti dávných dob. Na tomto místě se kdysi rozkládalo největší prehistorické evropské sídliště a jméno místu dala říčka Mayrit. První zmínky o městě pocházejí z 10. století, z období nadvlády Maurů. Roku 1085 byl dobyt Alfonsem VI. Rozvoj do té doby spíše jen opevněného městečka, začal až z budováním nového hlavního města roku Filipem II. Nové centrum Španělské říše, která byla za jeho panování na vrcholu své moci, leželo přesně v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Roku 1516 tady bylo zřízeno trvalé sídlo vlády a roku 1571 sem Filip II. přenesl i hlavní královské sídlo.

Nejznámějším madridským náměstím je Plaza Mayor nebo-li Hlavní náměstí. Takovéto náměstí byla vybudována ve většině španělských i amerických měst. Madridské Plaza Mayor je první z těchto velkých typických španělských náměstí. Má půdorys o velikosti 120 m x 100 m a je obklopeno podloubím. Bylo otevřeno roku 1620. Konaly se tady koridy, hořely hranice inkvizice, pořádala divadelní představení i dvorské slavnosti. Uprostřed náměstí stojí socha Filipa III., která sem byla kdysi umístěna také proto, aby zde již nemohly být pořádány koridy. Dodnes je náměstí centrem dějiště madridského života.

 TIP  Chystáte se do Madridu a hledáte další informace? Na našem webu Desperado.cz najdete několik dalších článků z hlavního města Španělska, mrkněte na:

- Madrid – nejzajímavější místa a památky
- Zajímavosti v centru Madridu
- El Retiro Park je zelenou oázou v Madridu
- Náměstí Plaza Mayor v Madridu
- Královský palác a katedrála v Madridu
- Fotogalerie z Madridu
- Madrid (video)

Z dalších historických památek je možno navštívit Palacio Real, královský palác z 18. století. Jako královská rezidence se již nepoužívá, ale stále se tady pořádají oficiální recepce.

Vraťme se ale zpět k tomu nejzajímavějšímu v Madridu, čímž je bezesporu Prado. Muzeum Prado je jednou z největších světových galerií a jeho návštěvu si nenechte ujít. Hlavní pozornost je věnována především španělským mistrům. Najdete tady sály věnované Goyovi, Velasquezovi a El Grecovi. Z dalších velikánů tady najdete díly Rubense, Tiziana, Tintoreta, Rafaela a také Hieronyma Bosche. Na bohatství ukryté v Pradu se vyplatí vyhradit se celý den a není bez zajímavosti, že v neděli a sobotu odpoledne je vstup zdarma.

Booking.com