Mauricius, malá perla uprostřed vod

Mauricius
Mauricius

Asi tisíc kilometrů od Madagaskaru, dva tisíce kilometrů čtverečních rozlohy. Tím bychom si odpověděli na základní otázku, kde leží Mauricius. Ráj v Indickém oceánu, který objevili před více než tisíciletím arabští mořeplavci a vládli tu jak Britové, tak i Francouzi a Nizozemci. Mauricius má přes milion obyvatel a v přepočtu HDP je mimořádně bohatý. Od roku 1968 je závislý na Velké Británii, platí se tu mauricijskou rupií (problémem není ani euro), kuchyně je plná ryb a tropického ovoce. A především, právě tady je ideální místo pro turisty, kteří vyžadují něco nadmíru luxusního a neotřelého. Bavit se tu budete doslova každou minutu, jen si nepleťte tento ostrov s Modrým Mauriciem!

Spoustu krásných pláží přímo láká k odpočinku, můžete se ale i potápět nebo surfovat

Hlavně vodní radovánky aneb počasí Mauricius vám opravdu bude přát! Golf, divoké vlny, ale také nádherná příroda a prvotřídní rum, ostrov Mauricius má prostě pro každého něco. Snad i proto, že je dokonale multikulturní, mísí se tu evropské, africké a arabské vlivy, velká část obyvatel ostrova jsou Indové.

Ostrov dostal jméno podle nizozemského prince Mauritse (resp. Mořice Oranžského), mluví se tu anglicky, francouzsky a kreolsky, nic jako státní armáda neexistuje. To ale neznamená, že na ostrově není bezpečno. Případné nenechavé ruce jsou hned dopadeny díky kvalitní síti kamer. A je toho ještě mnohem víc, azurová voda, vodopády, pralesy nebo exotičtí ptáci a opice, korálový útes první kategorie. Turistů je tu docela dost, na rozdíl od některých jiných destinací tu žádný rajský klid nečekejte – ale atmosféra je natolik mimořádná, že vám to jistě vadit nebude…

Po Britech tu zbylo několik špičkových golfových resortů, po jejich vzoru se tu také jezdí zásadně vlevo. Koupání nebo šnorchlování je velmi bezpečné i přesto, že pár kilometrů odtud se mohou prohánět žraloci. Díky korálovému útesu se k návštěvníkům pláží jen tak nedostanou. Ostatně, nemusíte se ani nechat povinně očkovat, kriminalita je tu tak nízká, že skoro nejsou potřeba ani žádné policejní statistiky, o vízech také není třeba vůbec přemýšlet. Celoročně jsou zde teploty mezi 25 a 30 stupni Celsia, což je na tropický ostrov hodně příjemné. Možná vůbec nejlepší jsou na Mauriciu měsíce, kdy jsou u nás největší mrazy, protože na jižní polokouli pomalu začíná léto.

Zlatavý písek na pláži, ale také sopečný kráter, který nabízí dobrodružný výlet

Na Mauriciu bude prostě pořád co dělat, užívání si plážových radovánek se může střídat s výlety do vnitrozemí, nabízí se tu sopky a vodopády, krásně zelené pralesy nebo úzké uličky místních měst. Hlavní město Port Louis v severozápadní části ostrova má asi 150 tisíc obyvatel, obdivovat tu můžete třeba guvernérovu rezidenci z poloviny osmnáctého století, ale třeba také čínskou čtvrť.

Pozorujte zdálky delfíny a popovídejte si se stoletou želvou, užijte si noční život ve středisku Grand Baie nebo naopak klidné prostředí botanické zahrady Pamplemousses s řadou vzácných exotických rostlin.

A co kuchyně? Ta je na Mauritiu hodně různorodá, nakonec i díky kolonizaci mnoha kulturami, prostě od všeho něco. Čínská, francouzská a kreolská kuchyně, nudle a rýže, ryby a mořské plody, spoustu zeleniny a čerstvé džusy. Určitě pak potěší i fakt, že lehátka a slunečníky jsou návštěvníkům ostrova k dispozici zdarma, takže už jen stačí najít si hezké klidné místo a lenošit…

Booking.com