Tukan (Belize)
Tukan (Belize)

Tropické lesy a vůbec nádherná příroda, ale také spoustu památek na někdejší mayskou kulturu. Belize je relativně malý stát, oproti České republice je jen čtvrtinový a žije zde asi tři sta tisíc stálých obyvatel. Na stranu druhou, je tu tolik zajímavého, že vám to vlastně ani nepřijde. A procestovat tuhle zemi na vlastní pěst je opravdu zajímavé dobrodružství, jaké jinde na světě jen těžko najdete. Neprostupná divočina, jedna velká nížina, cukrová třtina, banány a kokosové ořechy. Domluvíte se tu anglicky a španělsky, těží se zde ropa, ostrovy a korálové útesy na pobřeží Atlantiku jsou turisticky nejzajímavější oblasti celé země, která je nezávislá vlastně jen necelá čtyři desetiletí.

Belize původně ovládali Britové a Španělé

Po odchodu Španělů z oblasti se tu usídlili britští řemeslníci, v polovině 19. století se dnešnímu Belize začíná úředně říkat Britský Honduras. Teprve až v září 1981 získala země plnou autonomii, což nechtěla uznat vláda sousední Guatemaly – a situace si dokonce vyžádala i britskou vojenskou podporu.

Belize

Pokud chcete poznat tamní kulturu, není nic lepšího než si projít Belize City, někdejší centrum tohoto malého regionu. Zajímavé stavby? Třeba anglikánská katedrála svatého Jana z roku 1812, která působí díky absenci oprav dosti omšele. Osmdesátitisícové město vyrostlo na místě někdejší mayské rybářské usedlosti, bohužel tu poměrně často řádí příroda – po posledním hurikánu v šedesátých letech bylo město skoro srovnáno se zemí. I proto je skutečným centrem Belmopan, město ve vnitrozemí, kde podobné katastrofy nehrozí.

Odkazů na starobylé Maye je tu víc než dost

Mayská památka a Belize? To je skoro synonymum. Na říční laguně New River Lagoon najdete archeologickou rezervaci s názvem Lamanai. V roce 625 zde vyrostl majestátní Jaguáří chrám, v jistou dobu tu bylo obrovské centrum mayské civilizace. Dnes jde o nejvýznamnější historickou památku celého Belize, Lamanai znamená v překladu cosi jako „krokodýl ponořený do vody“.

Když dovolíte zůstat u Mayů, zmiňme si ještě Altun Ha. Někdejší malé, ale přesto velmi významné mayské město, nabízí pohled na několik obrovských chrámů. Obchodní i obřadní centrum, které se nachází asi třicet kilometrů severně od dnešního Belize City. Významnou památkou Altun Ha je obrovská nefritová hlava boha slunce Kinich Ahau. A s indiány rozhodně nejsme u konce…

Belize

Zmínit totiž musíme i obřadní centrum Nim Li Punit, ale také historický skvost jménem Xunantunich, kam se snadno dostanete i díky hromadné dopravě. Šest velkých náměstí, pětadvacet menších nebo větších chrámů a paláců. Čtyřicetimetrová pyramida El Castillo. To je rozhodně dost lákadel na jedno místo, že?

Největším mayským centrem Belize byl Caracol

Město Caracol, které v době mayského rozkvětu obývalo více než sto tisíc lidí, nabízí pohled na největší stavbu v zemi – pyramidu Canaa (vládce nebes). Je vysoká přes čtyřicet metrů, což je na tamní poměry výška více než úctyhodná. Ale dobře, pojďme se také bavit o přírodě a zvířatech. Těch je v Belize opravdu požehnaně – nejen těch vzácných.

Belize

Pokud chcete pozorovat rozličné ptactvo, je pro vás jako stvořená rezervace Crooked Tree Wildlife Sanctuary. Během listopadu až května tu rozhodně je na co se dívat. Nekonečné tropické lesy o rozloze více než tisíc kilometrů čtverečních najdete v chráněné oblasti Río Bravo. Přírodní rezervace ukrývá i několik menších mayských sídlišť, včetně dnes již proslulé oblasti La Milpa. Zapomínat nesmíme ani na opice, kterých je v tropických oblastech skutečně hodně. Rezervace vřešťanů Bermudian Landing se snaží vytvořit vřešťanům černým – druhu, který žije právě a jen v Belize – příhodné podmínky pro budoucí rozvoj. Takže si to shrneme…Belize, to jsou mayské památky, nedotčená a vskutku malebná příroda, ale také možnosti slunění na pláži a potápění. Lákavé, co říkáte?

Booking.com